Minister Zdrowia Adam Niedzielski: Jest projekt ustawy ws. Krajowej Sieci Onkologicznej

Adam Kielar
Opracowanie:
Adam Niedzielski poinformował o przyjęciu projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
Adam Niedzielski poinformował o przyjęciu projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Waldemar Wylęgalski / Polska Press
Jak poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Zakłada on między innymi, że poszczególne etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin.

Jest projekt ustawy ws. Krajowej Sieci Onkologicznej

O przyjęciu projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej minister zdrowia poinformował na wtorkowej konferencji prasowej. Projekt przewiduje, że podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Onkologiczną.

Niedzielski poinformował, że wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej zostało poprzedzone trwającym ok. trzech lat programem pilotażowym, realizowanym w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym.

Dorota Szelągowska miała raka. To jeden z najgroźniejszych kobiecych nowotworów

Dorota Szelągowska miała raka. To jeden z najgroźniejszych kobiecych nowotworów

Dorota Szelągowska w swoim wpisie podsumowującym rok 2022 wyznała, że Wielkanoc spędziła w szpitalu, ponieważ miała raka. Projektantka wnętrz walczyła z chorobą, która przez długi czas może nie dawać ...

Monika Góralska
Monika Góralska

– Projekt ustawy, który dzisiaj przyjęliśmy, zupełnie zmieni zarówno organizację opieki nad pacjentem, ale też sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego – ocenił.

Niedzielski zapowiedział, że ośrodki onkologiczne zostaną podzielone na trzy kategorie: od najbardziej do najmniej specjalistycznych.

– Ten podział oznacza, że tylko ośrodki najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania – stwierdził.

Według ministra zdrowia oznacza to, że trudne przypadki będą leczone w ośrodkach właściwie do tego przygotowanych.

Co się dzieje, kiedy nosisz buty w domu? Narażasz zdrowie swoje i domowników

Co się dzieje, kiedy nosisz buty w domu? Narażasz zdrowie swoje i domowników

Większość z nas myje ręce po powrocie do domu, aby pozbyć się zarazków i brudu. Dlaczego więc pozwalamy sobie na wnoszenie do domu setek tysięcy bakterii na podeszwach butów? Sprawdź, co znajduje się ...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

– Te ośrodki będą bardzo ściśle monitorowane. (...) Będziemy monitorowali skuteczność leczenia tych ośrodków i co dwa lata dokonywali podsumowania – zapowiedział.

Śmiertelna dziesiątka nowotworów. Które choroby najgorzej rokują?

Śmiertelna dziesiątka nowotworów. Które choroby najgorzej rokują?

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka, która rozwija się z uszkodzonej komórki w organizmie. Większość chorób nowotworowych zdiagnozowanych we wczesnym stadium rozwoju stosunkowo dobrze rokuje. Jednak istn...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych.

Powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna

W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych.

Na tę chorobę zmarła Przybylska. Co musisz wiedzieć o raku trzustki?

Na tę chorobę zmarła Przybylska. Co musisz wiedzieć o raku trzustki?

Nowotwór trzustki to choroba, która stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej onkologii. Problemem często jest już sama diagnoza, a także brak narzędzi do podjęcia profilaktyki wtórnej czy ograniczone...

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia