Spis treści
Lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie
Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informację z Narodowego Instytutu Leków, wykonującego ekspertyzę badawczą produktu leczniczego „Autostrzykawka morfina przeciwko bólowi”. Ekspertyza dotyczyła jednej serii produktu, ale ze względu na stwierdzenie istotnej wady jakościowej GIF wstrzymuje w obrocie wszystkie serie leku, nadając swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Wstrzymany lek to:
- Autostrzykawka morfina przeciwko bólowi (Morphini sulfas), 20 mg/2 ml, roztwór do wstrzykiwań,
- podmiot odpowiedzialny: Zakład Produkcji Sprzętu Medycznego RAVIMED Sp. z o.o., z siedzibą w Łajskach.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja z Narodowego Instytutu Leków, wykonującego ekspertyzę badawczą ww. produktu leczniczego o numerze serii 151021A, termin ważności 10.2023, na temat braku spełnienia wymagań jakościowych dla parametru Wygląd autostrzykawki – czytamy w decyzji GIF.
Wstrzymano dostawy trzech ważnych leków. Możesz mieć problem z ich wykupieniem
Niedługo w aptekach zabraknie m.in. leku na astmę i alzheimera. Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o ich utrudnionej dostępności na terenie naszego kraju. Farmaceutyki będzie można kupić tyl...
Produkt może stwarzać ryzyko dla zdrowia i życia
Produkt został skierowany do badania w Narodowym Instytucie Leków, ponieważ miał on zostać wprowadzony do obrotu po raz pierwszy. Ekspertyza wykazała jednak nieprawidłowy wygląd leku:
W związku ze stwierdzeniem wystąpienia niezgodnego z wymaganiem jakościowym zabarwienia roztworu prób badanych przedmiotowego produktu leczniczego, nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia i życia pacjenta. Zatem nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego – uzasadnia GIF.
Czytaj także: Ceny tych leków drastycznie wzrosną. Ucierpią szczególnie pacjenci z chorobami skóry
Autostrzykawka morfina przeciwko bólowi zawiera substancję czynną Morphini sulfas (siarczan morfiny). Morfina jest silnym lek przeciwbólowy z grupy opiatów, przeznaczonym do domięśniowego podania w przypadku wystąpienia bólu spowodowanego rozległymi uszkodzeniami ciała.
207 leków na liście ministerstwa. „Zagrożone brakiem dostępności”
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę antywywozową. Znajdują się na niej leki, których może zabraknąć w aptekach w lipcu. W wykazie znalazło się 207 pozycji w tym leki na cukrzycę, astmę czy ADHD. ...
Źródło: Decyzja wstrzymania w obrocie Rejestr Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego