Jak długo trwa COVID-19? Sprawdź, przez ile miesięcy utrzymują się objawy u osób leczonych poza szpitalem i które są najbardziej typowe

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Długoterminowe objawy COVID-19 nie zawsze są kojarzone z infekcją koronawirusem
Długoterminowe objawy COVID-19 nie zawsze są kojarzone z infekcją koronawirusem Shane/unsplash.com
Nawet łagodnie przebiegająca infekcja koronawirusem często wywołuje objawy, które są odczuwane przez wiele dni, a nawet miesięcy! O ile wiemy już dość sporo na ich temat u osób leczonych w szpitalach, wciąż potrzeba danych dotyczących znacznie większego odsetka chorych pozostających w swoich domach. Dostarcza ich nowe badanie, które określa też rodzaj najczęściej odczuwanych długoterminowych dolegliwości. Warto je znać!

Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 często pozostawia po sobie groźne komplikacje, które utrzymują się nawet po wyzdrowieniu. U niektórych osób nawet łagodna choroba może trwać miesiącami, wywołując długo odczuwane objawy.

Chociaż szczegóły na temat przebiegu zakażenia u pacjentów w stanie wymagającym hospitalizacji są coraz lepiej poznawane, niewiele wiadomo tak naprawdę, jak wygląda on u chorych pozostających w domu.

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy zaangażowani w projekty dwóch amerykańskich instytutów badawczych – „Helix DNA discovery project” (ponad 15,7 tys. uczestników) i „Healthy Nevada Project” (blisko 5,6 tys. osób). Poddali oni analizie raporty na temat krótko- i długoterminowych symptomów COVID-19, pozyskiwane co 4-6 tygodni od reprezentatywnej grupy dorosłych od kwietnia do września 2020 roku.

Wśród osób uwzględnionych w raporcie były 233 przypadki COVID-19, z czego tylko 3,4 proc. (8 osób) wymagało przyjęcia do szpitala. U ok. 3,6 tys. uczestników, którzy stanowili grupę kontrolną, wynik testu na koronawirusa był negatywny, a ponad 17,4 tys. osób z populacji ogólnej (w tym prawie 84 proc. o europejskim pochodzeniu) nie było poddanych temu badaniu.

Ponieważ infekcja wirusem SARS-CoV-2 wywołuje szereg objawów, które wiele ludzi odczuwa też z różnych powodów na co dzień, włączenie do analiz danych osób niezakażonych umożliwiło dokładniejszą analizę obrazu choroby u uczestników „pozytywnych”.

Warto przeczytać również na temat:

Podczas gdy przeważająca część pacjentów w ciężkim stanie było wciąż chorych po 60-90 dniach obserwacji, większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wyzdrowiała w ciągu 30-60 dni.

Do najczęstszych długoterminowych objawów COVID-19 u osób leczonych pozaszpitalnie należały:

  • zmęczenie,
  • duszność,
  • bóle stawów,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • kaszel,
  • brak węchu,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • upośledzenie pamięci,
  • zawroty głowy,
  • częstoskurcz serca,
  • kołatanie serca, czyli palpitacje.

Sprawdź też informacje na temat:

Przy największym nasileniu choroby istotne były zwłaszcza symptomy takie jak częściowa lub całkowita utrata węchu, zanik smaku, gorączka i zmniejszenie apetytu. Po 30 dniach choroby dolegliwości te wciąż dotyczyły osób, u których już na początku infekcja miała duże nasilenie.

Końcowe wnioski z badania obejmują stwierdzenie, że do najbardziej specyficznych długoterminowych objawów COVID-19 należą zaburzenia pamięci, węchu i smaku oraz bóle głowy i częstoskurcz mięśnia sercowego (tachykardia).

Chociaż wyniki cytowanych badań są na razie dostępne w formie przeddruku na platformie medRxiv, przez co nie zostały jeszcze zrecenzowane przez środowisko medyczne, z uwagi na staranny proces ich przeprowadzenia wymagają należytej uwagi.

Źródło:
SARS-CoV-2 antibodies and COVID symptoms can last at least 3 months, News Medical

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

ZOBACZ: Jak sprawdzić, czy przeszedłeś koronawirusa?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia