Gigant farmaceutyczny przed sądem. Czy szczepionka na COVID-19 doprowadziła do zgonów?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Szczepionka AstraZeneca nie jest stosowana w brytyjskim programie szczepień uzupełniających.
Szczepionka AstraZeneca nie jest stosowana w brytyjskim programie szczepień uzupełniających. pixabay
Zanosi się na głośny protest na Wyspach Brytyjskich. AstraZeneca stanie przed Wysokim Trybunałem w związku z zarzutami, że jej szczepionka była „wadliwa”. Odszkodowanie może być gigantyczne.

Firmie AstraZeneca grożą odszkodowania z tytułu roszczeń od 35 ofiar w związku z powikłaniami, które ich zdaniem spowodowała szczepionka na Covid-19.

Firma stanie przed Wysokim Trybunałem w związku z zarzutami, że szczepionka jest „wadliwa”. Powiązano ją z zakrzepicą wywołaną szczepionką. Co najmniej 81 osób zmarło z powodu powikłań związanych z tym rzadkim działaniem niepożądanym.

Największa sprawa tego typu

Według „The Telegraph” w największej sprawie tego rodzaju może grozić firmie 80 milionów funtów odszkodowania w przypadku przegranej.
Rząd zwolnił firmę AstraZeneca i innych producentów szczepionek z odpowiedzialności w związku z wprowadzeniem szczepionek podczas pandemii.

W ramach programu Vaccine Damage Payment ofiary niektórych szczepionek, w tym stosowanych w leczeniu koronawirusa, są uprawnione do jednorazowej kwoty 120 000 funtów od rządu w formie „wszystko albo nic”.

Torysowski poseł Sir Jeremy Wright, którego wyborca ​​Jamie Scott doznał „znacznego trwałego uszkodzenia mózgu” w wyniku zakrzepu krwi w 2021 r., wezwał rząd do podjęcia działań.

Ustawa o ochronie konsumenta

Powodowie wnoszą sprawę do sądu na podstawie ustawy o ochronie konsumentów, sugerując, że szczepionka nie jest tak bezpieczna, jak wmawiano tym, którzy ją otrzymali.

AstraZeneca sprzeciwia się roszczeniom, nazywając je niejasnymi i niezgodnymi z prawem.

Firma wskazała też, że według szacunków szczepionka uratowała miliony ludzi w pierwszym roku jej wprowadzenia.

Szczepionka AstraZeneca nie jest stosowana w brytyjskim programie szczepień uzupełniających po tym, jak eksperci zalecili zamiast niej stosowanie szczepionek mRNA – takich firm, jak Pfizer lub Moderna.

Źródło: The Telegraph

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gigant farmaceutyczny przed sądem. Czy szczepionka na COVID-19 doprowadziła do zgonów? - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia