Drzewa ratują zdrowie mieszkańców miast. Skutki ich obecności oceniono po 30 latach i odkryto, które drzewa przynoszą największe korzyści

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Okolica ma znaczenie! Obecność drzew w miejscu zamieszkania to lepszy stan zdrowia zwłaszcza u seniorów.
Okolica ma znaczenie! Obecność drzew w miejscu zamieszkania to lepszy stan zdrowia zwłaszcza u seniorów. halfpoint/123RF
Obecność drzew w mieście przekłada się na mniejszą liczbę problemów zdrowotnych wśród jego mieszkańców – donoszą naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie na łamach „Environment International”. Wskazują też, jakie drzewa są powiązane z największymi korzyściami dla ludzi.

Spis treści

Nasadzenia drzew w miastach są bardziej niż opłacalne

Coraz więcej dowodów przemawia za korzystnym wpływem roślinności na zdrowie mieszkańców miast. Tym razem naukowcy z hiszpańskiego Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) poddali analizie skutki nasadzeń drzew według danych z miasta Portland w Stanach Zjednoczonych – największego z najbardziej zielonych stanów, Oregonu.

W Portland od 30 lat prowadzona jest kampania sadzenia drzew. W latach 1990-2019 członkowie organizacji non-profit „Przyjaciele Drzew” (ang. „Friends of Trees”) posadzili w jej ramach 49 tys. 246 sadzonek. Dokumentowali przy tym, gdzie i kiedy została umiejscowiona każda z nich. Dzięki temu można było przeprowadzić analizę wpływu drzew na zdrowie mieszkańców miasta.

– Większość badań opartych jest na zdjęciach satelitarnych, które szacując poziom wegetacji. Nie rozróżnia się jednak w ten sposób różnych typów roślinności, a przez to nie da się bezpośrednio przełożyć danych na skuteczne działania – opisuje członek zespołu badawczego Payam Dadvand z Institute for Global Health (ISGlobal) w Barcelonie.

W wyniku analizy potwierdzono, że obecność drzew w Portland pozytywnie wpłynęła na zdrowie mieszkańców miasta. Ponadto z punktu widzenia ekonomicznego korzyści wynikające z sadzenia i utrzymania drzew przewyższyły koszty akcji.

Polecamy także:

Obecność drzew w mieście to niższa zachorowalność i śmiertelność mieszkańców

Informacje o liczbie drzew oraz czasie i miejscu ich posadzenia naukowcy zestawili z danymi na temat umieralności na choroby sercowo-naczyniowe, schorzenia układu oddechowego i inne, w których zgon nie był wynikiem wypadku. Z obliczeń wynika, że w miejscach, gdzie było więcej drzew, średnia śmiertelność w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców była niższa niż w innych rejonach.

Korzystny wpływ na kondycję zdrowotną mieszkańców był szczególnie widoczny w przypadku mężczyzn, a także osób obu płci w wieku powyżej 65. roku życia. Otoczenie, w którym się mieszka, ma więc niebagatelne znaczenie dla seniorów.

Zobacz: Zielone dachy i energooszczędność to przyszłość budownictwa

Choć badanie nie dostarcza odpowiedzi, jaki jest mechanizm korzystnego wpływu drzew na zdrowie, a jedynie wykazują współwystępowanie statystyczne, z innych prac wiemy znacznie więcej. Nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, ale także wpływają korzystnie na psychikę. Pracę mózgu poprawia już samo patrzenie na kolor zielony, a drzewa to organizmy żywe o korzystnym wpływie energetycznym na organizm.

W cytowanym badaniu odkryto ciekawą zależność. Związek ich bliskiego sąsiedztwa z dobrym zdrowiem mieszkających tam osób był bardziej widoczny, gdy drzewa były starsze – niezależnie od ich gatunku. Dla drzew posadzonych przed 11-15 laty spadek śmiertelności wynosił średnio 30 procent i był dwukrotnie większy niż w przypadku tych sprzed 1-5 lat (15 proc.).

Można to tłumaczyć tym, że bardziej wiekowe i przez to większe drzewa efektywniej zatrzymują zanieczyszczenia, dają więcej cienia, a przez to działają chłodząco na otoczenie i izolują od hałasu. (PAP)

Przeczytaj także:

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia