Czy rower elektryczny jest lepszy dla zdrowia niż ten tradycyjny?

Paula Apanowicz
Zastanawiasz się nad zakupem roweru? Wahasz się, czy wybrać rower tradycyjny, czy ze wspomaganiem elektryczny? Podpowiadamy, co warto kupić.
Zastanawiasz się nad zakupem roweru? Wahasz się, czy wybrać rower tradycyjny, czy ze wspomaganiem elektryczny? Podpowiadamy, co warto kupić. GettyImages
Jazda na rowerze to doskonała forma spędzania wolnego czasu i poprawy własnej kondycji, a w końcu sposób na ekologiczny środek transportu, dzięki któremu unikniemy stania w korkach. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się nowoczesne rozwiązanie w postaci roweru elektrycznego. Czym różni się rower elektryczny od tradycyjnego i jakie są jego zalety oraz wady? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Rower elektryczny – nowoczesna i zdrowa opcja!

Przebywanie na świeżym powietrzu i odpowiednia aktywność fizyczna to jedne z aspektów prawidłowego dbania o zdrowie. Nasz organizm potrzebuje ruchu i dotlenienia, a jazda na rowerze łączy to wszystko w sposób idealny. Rower to nie tylko świetna forma treningu, ale także moment wytchnienia i relaksu po trudnym dniu w pracy czy stresującej sytuacji. To w końcu jeden z popularniejszych środków transportu – alternatywa dla stojącego w korkach samochodu czy zatłoczonego tramwaju, która pozwoli nam przeprawić się przez miasto bez emisji szkodliwych dla środowiska spalin.

Sympatycy rowerów tradycyjnych zwykli nazywać ich nowoczesnego następcę opcją dla leniwych. Niestety taki pogląd o rowerze elektrycznym wydaje się wynikać z niewiedzy. Jak się bowiem okazuje, elektryczny jednoślad jest lepszy dla zdrowia i naszej kondycji od tego klasycznego. Co wyjątkowego wyróżnia elektryka i czego jeszcze możesz o nim nie wiedzieć?

Wady i zalety rowerów elektrycznych

Skoro rower elektryczny wypada korzystniej pod względem pozytywnego wpływu na nasze zdrowie niż jego zwykły poprzednik, to czy możemy wskazać jakiekolwiek wady? Niestety, choć koszty eksploatowania elektryka są dość niskie, sam jego zakup to niemała inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Minusem jest ponadto jego waga, która może utrudniać transport – przeciętny rower elektryczny waży minimum 25 kg.

Polecane oferty rowerów elektrycznych

Materiały promocyjne partnera

To jednak zalety rowerów elektrycznych przeważają nad ich słabymi punktami. Wbrew pozorom nowoczesny i funkcjonalny elektryk nie ogranicza naszej aktywności fizycznej – jego użytkowanie przypomina na dobrą sprawę korzystanie z tradycyjnego jednośladu, ale z dodatkowym wspomaganiem elektrycznym. Dzięki niemu możemy pokonywać większe dystanse i odpoczywać w trakcie pedałowania, aby uniknąć przeciążenia mięśni, mikrourazów czy kontuzji. Tym samym jesteśmy w stanie rozwijać naszą kondycję i sprawność w bardziej regularnym tempie oraz bez przemęczenia czy nadwyrężenia mięśni.

Jazda na rowerze elektrycznym to ponadto znakomity wybór dla osób z ograniczeniami zdrowotnymi, które poszukują bezpiecznej formy ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W porównaniu z klasycznym rowerem to elektryk sprawdzi się lepiej np. dla osób w podeszłym wieku. Różne choroby i zwyrodnienia często uniemożliwiają emerytom kontynuowanie ćwiczeń, jednak aktywność fizyczna wciąż odgrywa niezwykle ważną rolę w ich życiu. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu nowoczesny jednoślad pozwoli na przerwę i odpoczynek w trakcie pokonywania trasy, przy jednoczesnej aktywności i produktywnym spędzaniu wolnego czasu.

Rower tradycyjny czy elektryczny – co wybrać?

Jeśli nie zniechęca nas dość wysoka cena rowerów elektrycznych, będzie to dobry wybór dla osób pokonujących długie dystanse czy borykających się z problemami zdrowotnymi. Rower elektryczny doskonale sprawdzi się też dla mieszkańców dużych miast – z jego pomocą pokonasz trasę z pracy do domu bez nieprzyjemnych korków i to pozostając w eleganckim kostiumie czy oficjalnym garniturze (w przypadku zwykłego roweru byłoby to ciężkie do wykonania).

Jeśli jednak poszukujesz jednośladu do tras ekstremalnych (np. terenów górskich), warto skłonić się ku tradycyjnej opcji. W tym przypadku rower klasyczny sprawdzi się po prostu lepiej.

Sprawdź ceny rowerów tradycyjnych

Materiały promocyjne partnera

Chcesz taniej realizować swoje pasje? Sprawdź dostępne kody rabatowe DECATHLON oraz promocje i przeceny w innych sklepach sportowych:

Polecane kody rabatowe:

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lena
Myślę, że rower elektryczny jest dużo lepszy niż tradycyjny. Przede wszystkim mniej męczy i nadaje się także dla osób starszych i schorowanych. Pamiętajcie, żeby wybierać rowery o jak najlepszej jakości. Mnie przekonuje Ecoride, a w dodatku można je bezpłatnie przetestować, aby sprawdzić czy nam odpowiadają.
s
selena
Rower zawsze będzie zdrowszy od samochodu, do tego tańszy! Dlatego jak jest opcja lepiej przesiąść się na elektryka. Te marki Ecoride są na tyle komfortowe że można pokonywać wiele kilometrów komfortowo, wiec można sobie nawet tak do pracy dojeżdżać
O
Olo
Co za brednie. To tradycyjny rower rozwija kondycję. To analogicznie do hulajnóg. Nie róbcie ludziom wody z mózgu.
G
Gość
Jak rower to tradycyjny, żeby trenować kręgosłup i poprawić kondycję, a elektryczny jednoślad to vespa na weekendowe podróże za miasto. Szybszy i wygodniejszy środek transportu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia