Co łączyło osoby, które zmarły w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2?

Marianna Leśniewicz
W analizowanej grupie przypadków śmiertelnych aż 72,9% stanowili mężczyźni po 50. roku życia.
W analizowanej grupie przypadków śmiertelnych aż 72,9% stanowili mężczyźni po 50. roku życia. 123rf.com/Jozef Polc
Na podstawie analizy 85 przypadków śmiertelnych w wyniku COVID-19 naukowcy wyodrębnili czynniki opisujące każdy z nich. Okazuje się, że większość z tych osób miała ze sobą wiele wspólnego. Badania mogą wskazywać na grupy ryzyka, które są szczególnie zagrożone zgonem w wyniku zakażenia SARS-CoV-2.

Zespół badaczy z Chin i Stanów Zjednoczonych prześledził historie chorób 85 pacjentów, którzy zmarli z powodu COVID-19 we wczesnym stadium rozwoju epidemii. Wszystkie osoby, których dane wykorzystano w badaniu były hospitalizowane w Chinach od 9 stycznia do 15 lutego 2020 r. Na podstawie analizy wyodrębniono kilka czynników, które łączyły większość tych pacjentów.

Większość analizowanych przypadków stanowili mężczyźni z chorobami współistniejącymi

Naukowcy zauważyli, że w badanej grupie osób aż 72,9% stanowili mężczyźni, z medianą wieku 65,8 lat i chorobami przewlekłymi takimi jak problemy z sercem lub cukrzyca.

„Mamy nadzieję, że to badanie pokazuje powagę COVID-19 i podkreśla grupy ryzyka mężczyzn w wieku powyżej 50 lat z przewlekłymi schorzeniami współistniejącymi, w tym nadciśnieniem, chorobą wieńcową i cukrzycą” - skomentowali naukowcy.

Specjaliści stwierdzili również, że wśród 85 pacjentów, których historię choroby analizowali, najczęstszymi objawami COVID-19 były gorączka, duszność i zmęczenie.

Zespół badawczy stwierdził także, iż 81,2% badanych osób w chwili przyjęcia do szpitala miała bardzo niski poziom eozynofili (komórki krwi, które biorą udział w unieszkodliwianiu drobnoustrojów).

Naukowcy przypuszczają, że bardzo niski poziom eozynofili - stan znany jako eozynofilopenia - może mieć związek z większym ryzykiem powikłań u osób, które zachorowały na SARS-CoV-2.

Metody leczenia COVID-19 w analizowanej grupie badawczej okazały się nieskuteczne

Spośród powikłań, których pacjenci doświadczyli podczas hospitalizacji w wyniku COVID-19, najczęstsze stanowiły: niewydolność oddechowa, wstrząs, zespół ostrej niewydolności oddechowej i arytmia serca.

W ramach leczenia większość otrzymywała antybiotyki, leki przeciwwirusowe i glukokortykoidy, a niektórzy dożylne immunoglobuliny (inaczej przeciwciała) lub interferon alfa-2b, który jest stymulatorem odpowiedzi immunologicznej.

Na podstawie swoich obserwacji autorzy badania zasugerowali, że leczenie, w tym kombinacje leków przeciwdrobnoustrojowych, nie miały pozytywnego wpływu na stan pacjentów.

„Genetyka może odgrywać rolę w reakcji na infekcję, a przebieg pandemii może się zmieniać wraz z mutacją wirusa. Ponieważ jest to nowa pandemia, która ciągle się zmienia, uważamy, że społeczność medyczna musi prowadzić coraz więcej badań. ” - podsumowali naukowcy.

Źródło: 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dopingowe wpadki Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia