Co dziedziczymy po swoich rodzicach? W genach matki i ojca zapisany jest nie tylko kolor oczu czy włosów, ale też traumy i choroby!

Ewa Zwolak
Po rodzicach dziedziczymy przede wszystkim wygląd np. wzrost, kształt ciała, kolor oczu i włosów, ale nie tylko.Dowiedz się, co jeszcze mogą nam przekazać w genach poprzednie pokolenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Po rodzicach dziedziczymy przede wszystkim wygląd np. wzrost, kształt ciała, kolor oczu i włosów, ale nie tylko.Dowiedz się, co jeszcze mogą nam przekazać w genach poprzednie pokolenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. wavebreakmediamicro/123rf.com
Udostępnij:
Geny mają bardzo duży wpływ na nasz wygląd, zachowanie, osobowość, a także inteligencję. W zestawie genów przekazanych nam przez rodziców zapisanych jest wiele różnych informacji w tym m.in. nasz kolor oczu, włosów i skóry. Oprócz tego po swoich przodkach możemy dziedziczyć inteligencję, a nawet predyspozycje sportowe!

Co to jest gen? Co o nas mówią geny?

Gen jest podstawową jednostką dziedziczności. Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące danej osoby. Materiał genetyczny (DNA – kwas deoksyrybonukleinowy) w postaci chromosomów, na których znajdują się geny jest nam przekazywany przez rodziców. Każde z rodziców przekazuje nam jeden zestaw 23 chromosomów. Łączą się one ze sobą w momencie zapłodnienia. Z mieszanki w ten sposób połączonych ze sobą kopii chromosomów przekazanych od rodziców może powstać nieskończona liczba kombinacji. To2, jak będziemy wyglądać, jakie cechy osobowości i inne predyspozycje odziedziczymy, zależy od aktywowania się genów dominujących i recesywnych.

Gen dominujący i gen recesywny

Geny pochodzące od matki i ojca łączą się w pary. Na fenotyp (czyli zespół cech danej osoby) wpływa jedna z dwóch obecnych w komórce wersji genów (alleli) przekazanych przez matkę i ojca. To od genu dominującego zależy jakie cechy odziedziczy dziecko.
Do genów dominujących zalicza się m.in:

  • brązowy kolor oczu,
  • ciemne lub kręcone włosy,
  • grupę krwi Rh+.

Geny recesywne to ich przeciwieństwa, czyli niebieskie oczy, jasne, proste włosy i grupa krwi Rh-, które mogą ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach, dlatego każde z rodzeństwa jest inne, bo dziedziczy cechy nie tylko po rodzicach, ale też po dziadkach, a nawet dalszych pokoleniach.

Uzupełnij domową apteczkę

miejsce #1

Beurer

Beurer Pulsoksymetr PO 40

295,00 zł143,99 zł-51%
miejsce #2

Orifarm

Amol płyn 250 ml

37,60 zł22,30 zł-41%
miejsce #5

Hartmann

OPASKA ELASTYCzNA z zAPINKĄ 5M X 15CM (HARTMANN) 1 SzT

5,59 zł4,11 zł-26%
miejsce #10

Profarm

PROFARM Olej avocado 100ml

23,99 zł20,91 zł-13%
miejsce #12

Haxe

Haxe Ciśnieniomierz naramienny C03 1 sztuka

69,00 zł63,99 zł-7%
miejsce #13

Tech-Med

Tech-Med TM-P100

99,00 zł92,57 zł-6%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grażyna

Ciekawa sprawa z tym dziedziczeniem. Szkoda, że tak mało jeszcze wiemy w tej kwestii, ale naukowcy ciągle dochodzą do czegoś nowego i to super. O dziedziczeniu osobowości też tutaj czytałam: https://perso.in/blog/czy-dziedziczymy-osobowosc-po-naszych-przodkach/ - ja się pod tym podpisuję, jestem z tatą jak dwie krople wody jeżeli o osobowość chodzi :)

Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie