Co dziedziczymy po rodzicach? Przodkowie mogą przekazać nam w genach cechy wyglądu i osobowości. A co z dziedziczeniem traumy?

Ewa Zwolak
Po rodzicach dziedziczymy przede wszystkim wygląd np. wzrost, kształt ciała, kolor oczu i włosów, ale nie tylko. Przesuwaj slajdy i dowiedz się, co jeszcze mogą nam przekazać w genach poprzednie pokolenia.
Po rodzicach dziedziczymy przede wszystkim wygląd np. wzrost, kształt ciała, kolor oczu i włosów, ale nie tylko. Przesuwaj slajdy i dowiedz się, co jeszcze mogą nam przekazać w genach poprzednie pokolenia. Arina Krasnikova / Pexels
Geny mają zdecydowanie większy wpływ na nasz wygląd, zachowanie i osobowość niż możemy przypuszczać. DNA odpowiada też na nasze predyspozycje do sportu! Sprawdź, za jeszcze co możemy podziękować przodkom. I dowiedz się, czy rzeczywiście inteligencję dziedziczymy po mamie?

Co to jest gen? Co o nas mówią geny?

Gen jest podstawową jednostką dziedziczności. Zawarte są w nim wszystkie informacje dotyczące danej osoby. Materiał genetyczny (DNA – kwas deoksyrybonukleinowy) w postaci chromosomów, na których znajdują się geny jest nam przekazywany przez rodziców.

Każde z rodziców przekazuje nam jeden zestaw 23 chromosomów. Łączą się one ze sobą w momencie zapłodnienia. Z mieszanki w ten sposób połączonych ze sobą kopii chromosomów przekazanych od rodziców może powstać nieskończona liczba kombinacji. To2, jak będziemy wyglądać, jakie cechy osobowości i inne predyspozycje odziedziczymy, zależy od aktywowania się genów dominujących i recesywnych.

Gen dominujący i gen recesywny

Geny pochodzące od matki i ojca łączą się w pary. Na fenotyp (czyli zespół cech danej osoby) wpływa jedna z dwóch obecnych w komórce wersji genów (alleli) przekazanych przez matkę i ojca. To od genu dominującego zależy jakie cechy odziedziczy dziecko.
Do genów dominujących zalicza się m.in:

  • brązowy kolor oczu,
  • ciemne lub kręcone włosy,
  • grupę krwi Rh+.

Geny recesywne to ich przeciwieństwa, czyli niebieskie oczy, jasne, proste włosy i grupa krwi Rh-, które mogą ujawnić się dopiero w kolejnych pokoleniach, dlatego każde z rodzeństwa jest inne, bo dziedziczy cechy nie tylko po rodzicach, ale też po dziadkach, a nawet dalszych pokoleniach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grażyna

Ciekawa sprawa z tym dziedziczeniem. Szkoda, że tak mało jeszcze wiemy w tej kwestii, ale naukowcy ciągle dochodzą do czegoś nowego i to super. O dziedziczeniu osobowości też tutaj czytałam: https://perso.in/blog/czy-dziedziczymy-osobowosc-po-naszych-przodkach/ - ja się pod tym podpisuję, jestem z tatą jak dwie krople wody jeżeli o osobowość chodzi :)

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia