Spis treści
Włodzimierz Szaranowicz – legendarny komentator sportowy rodem z Bałkanów
Włodzimierz Szaranowicz to dziennikarz i komentator sportowy. Karierę dziennikarską rozpoczął w Polskim Radiu w 1976 r., a od 1977 r. był związany z Telewizją Polską. Jego głos towarzyszył najważniejszym wydarzeniom sportowym, aż do zakończenia kariery Szaranowicza w 2019 r.
Włodzimierz Szaranowicz urodził się 21 marca 1949 r. w Warszawie jako Vladimir Šaranović. Ta nietypowa dla języka polskiego pisownia wiąże się z jego czarnogórskim pochodzeniem. Jest synem imigrantów z Jugosławii, którzy po II wojnie światowej trafili do Polski.
Szaranowicz przez wiele lat wstydził się swojej etnicznej odmienności. Nie chciał mówić po serbsku, używał spolszczonej wersji swojego imienia, a Jugosławię odwiedził po raz pierwszy w wieku 21 lat. Podczas pierwszej wizyty w kraju przodków wziął udział w pogrzebie stryja. Wtedy też poznał swojego kuzyna Slobodana. Przez głęboką więź, jaka ich połączyła, na spolszczenie swojego nazwiska zdecydował się dopiero po jego śmierci w 2010 r.
Znane osoby z chorobą Parkinsona. Zobacz, u kogo zdiagnozowano schorzenie
Choroba Parkinsona jest nieuleczalną chorobą układu nerwowego, w której objawy dotyczą m.in. zdolności poruszania się i koordynacji. Parkinson jest częstszy wśród mężczyzn. Miał m.in. papież Jan Paweł...
Kariera przerwana przez chorobę. Na co choruje Włodzimierz Szaranowicz?
Włodzimierz Szaranowicz zakończył swoją dziennikarską karierę w 2019 r., po 43 latach pracy w zawodzie. Komentator poinformował o swojej decyzji w dniu swoich 70. urodzin. Przejście na emeryturę zostało podyktowane stanem zdrowia, choć już w czasie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu powiedział, że to jego ostatnia – 19. – olimpiada.
– To były moje 10. zimowe igrzyska olimpijskie i po nich przyszedł czas pożegnania – powiedział na antenie TVP Włodzimierz Szaranowicz.
Choroba, która uniemożliwiła dziennikarzowi dalszą pracę, to choroba Parkinsona. Pierwsze objawy pojawiły się ok. 2014 r.
– Nagle zacząłem wolniej kojarzyć, nie znosiłem stresu, uciekałem przed nim. To się nie łączyło z życiem dziennikarskim, które mnie regenerowało, tylko z tym życiem dyrektorskim. Nie mogę powiedzieć, że to były złe lata dla mnie, ale inne, wymagające innych predyspozycji – powiedział w 2019 r. w rozmowie z Jerzym Chromikiem.
Ostatnie informacje o stanie zdrowia Włodzimierza Szaranowicz można było usłyszeć od Marka Szkolnikowskiego, który był gościem „Hejt Parku” na Kanale Sportowym.
– Wiem, że z wielką pasją ogląda sport, obserwuje sport, często ogląda różne sportowe formaty i cały czas ta krew buzuje w jego żyłach, kiedy dzieje się coś sportowego – powiedział zapytany o swojego kolegę.
Jednak jak podkreślił, nie jest upoważniony do mówienia o szczegółach.
Cynk może chronić przed chorobą Parkinsona. Na czym polega jego działanie?
Choroba Parkinsona jest nieuleczalna i prowadzi do niepełnosprawności, a przyczyny jej rozwoju wciąż pozostają niepoznane. Teraz naukowcy upatrują ich w nieprawidłowych przemianach cynku. Ten niezbędn...
Jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona? Tak choroba zaczęła się u Włodzimierza Szaranowicza
Choroba Parkinsona to zaburzenie ruchu wpływające na układ nerwowy. Jej objawy wynikają z niskiego poziomu dopaminy w mózgu. Wczesne objawy obejmują m.in. drżenie, utratę węchu i problemy z koordynacją.
Włodzimierz Szaranowicz pierwsze objawy choroby Parkinsona zauważył w 2014 r. Było to podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata – wolniej kojarzył fakty i zaczął uciekać od stresu.
O chorobie ojca wypowiedziała się też córka Szaranowicza:
– Na początku tata nie wiedział, co się dzieje. My też nie. Diagnoza przyszła stosunkowo późno. Zwykle choroba Parkinsona jest wykrywana nieco wcześniej – wyznała Marta Szaranowicz-Kusz.
Niektóre z wczesnych objawów choroby Parkinsona mogą pojawić się na kilka lat przed wystąpieniem problemów ruchowych.
Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona to:
- zaparcia,
- zmniejszona zdolność odczuwania zapachów (anosmia),
- małe, ciasne pismo odręczne,
- zmiany głosu,
- pochylona postawa ciała.
U chorych na Parkinsona mogą pojawić się problemy motoryczne – drżenie (tzw. drżenie spoczynkowe), powolne ruchy, sztywność rąk, nóg i tułowia oraz problemy z równowagą i skłonność do upadków.
Inne objawy choroby Parkinsona to:
- pusty wyraz twarzy (tzw. twarz pokerzysty),
- tendencja do przewracania się do tyłu,
- specyficzny chód (szurający, drobnymi kroczkami),
- zmniejszone kołysanie ramionami podczas chodzenia,
- bezsenność,
- depresja,
- stany lękowe,
- zaburzenia mowy,
- częste oddawanie moczu,
- zaburzenia pamięci i koncentracji.
Te zmiany na stopach mogą być objawami parkinsona. Oznaki są nietypowe!
Zmiany na stopach mogą być objawem nieuleczalnej choroby. Zwróć na nie uwagę. Parkinson manifestuje się w pełni dopiero w zaawansowanym stadium, gdy niewiele można zrobić. Oznaki rozwoju choroby można...
Źródła:
- Parkinson's Disease National Institute of Environmental Health Sciences
- What is Parkinson's? Parkinson's Foundation