Spis treści
Chihuahua zaraził swojego opiekuna rzadką chorobą
71-letni mężczyzna z La Gomery na Wyspach Kanaryjskich walczył o życie po tym, jak zaraził się bakterią od swojego psa rasy chihuahua. Mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak jego pupil go... polizał.
Mieszkaniec La Gomery przez pięć dni cierpiał na nagłe ataki biegunki, osłabienia i dreszczy. Na oddział ratunkowy trafił po tym, jak przez dwa dni brakowało mu tchu i kaszlał żółtawą flegmą. Wcześniej nałogowo palił papierosy, był również leczony z powodu cukrzycy typu 2 i wysokiego ciśnienia krwi.
W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Respiratory Medicine Case Reports” stwierdzono, że 71-latek prowadził „aktywne, niezależne życie w małym miasteczku z żoną i chihuahuą”. W szpitalu zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej mężczyzny wykazały „gęste zmętnienie w prawej środkowo-górnej strefie płuc”.
Zgodnie z badaniem z 2023 r. opublikowanym w czasopiśmie „Springer Nature” może to wskazywać na obecność płynu w płucach, pogrubienie tkanki płucnej oraz stan zapalny lub uszkodzenie.
U pacjenta zdiagnozowano zapalenie płuc – infekcję powodującą stan zapalny w płucach, na którą szczególnie narażone są osoby starsze. Może powodować kaszel, duszności i świszczący oddech, wysoką temperaturę, bóle i dezorientację. Lekarze stwierdzili też, że cierpiał on na wstrząs septyczny.
Sepsa przez polizanie przez psa. 71-latek walczył o życie
Wstrząs septyczny to najcięższa forma sepsy. Do wstrząsu septycznego dochodzi, gdy organizm nadmiernie reaguje na infekcję – nawet w sposób, który może być śmiertelny. Powoduje niebezpieczny spadek ciśnienia krwi i uszkodzenie narządów.
Pacjent z Wysp Kanaryjskich potrzebował trzech tygodni, aby wyleczyć się z infekcji w szpitalu. Miał podawany tlen przez maskę tlenową, aby ułatwić mu oddychanie. Jak stwierdzili lekarze po wizytach kontrolnych, powrót do zdrowia przebiegał dobrze w ciągu następnych sześciu miesięcy po wypisaniu ze szpitala.
Lekarze ze szpitala Nuestra Señora de Guadalupe napisali, że chociaż zapalenie płuc nie jest rzadką chorobą u osób starszych, to tylko mniej niż połowa tych przypadków jest spowodowana przez patogeny, takie jak bakterie, pasożyty lub wirusy.
W przypadku 71-latka z La Gomery lekarze przypisali jego ciężkie zapalenie płuc bakterii Pasteurella multocida – zarazkowi występującemu u wielu psów i kotów.
Bakteria od zwierząt, która może wywołać sepsę
Pasteurella multocida to bakteria, która doprowadziła do choroby 71-letniego mężczyzny z Wysp Kanaryjskich.
– Wiadomo, że powszechnie występuje w normalnej florze dróg oddechowych i prawdopodobnie przewodu pokarmowego wielu dzikich i domowych zwierząt, w tym ponad 50 proc. psów i kotów na całym świecie – powiedzieli lekarze.
P. multocida u opiekunów zwierząt domowych może powodować różne infekcje (głównie skóry), jeśli zostaną ugryzieni lub podrapani przez swoich pupili. W niektórych przypadkach ugryzienie lub zadrapanie może doprowadzić do infekcji dróg oddechowych. Co ciekawe, mężczyzna powiedział lekarzom, że nie został ugryziony ani podrapany przez swojego chihuahua. Lekarze zasugerowali, że do zarażenia bakteriami P. multocida mogło dojść przez polizanie przez zwierzaka.
Medycy ostrzegli też, że dzielenie łóżka i regularne całowanie lub lizanie przez zwierzęta domowe to „zachowania ryzykowne”, szczególnie dla osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym, które mogą być bardziej podatne na infekcje P. multocida.
Jakie są objawy wstrząsu septycznego?
Wstrząs septyczny to stan zagrażający życiu. Występuje, gdy ciśnienie krwi spada do niebezpiecznie niskiego poziomu po infekcji. Do sepsy może prowadzić każdy rodzaj infekcji, w tym infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Zapalenie płuc jest częstą przyczyną sepsy i wstrząsu septycznego.
Sepsa może powodować objawy takie jak:
- dreszcze,
- osłabienie,
- przyspieszone tętno i oddech.
Jeżeli zaobserwujesz poniższe symptomy, niezwłocznie zadzwoń pod numer 999 lub udaj się na ostry dyżur:
- zdezorientowanie,
- niewyraźna mowa,
- niebieska, szara, blada lub plamista skóra, wargi lub język,
- wysypka, która nie znika po przejechaniu po niej szklanką,
- trudności w oddychaniu, zadyszka lub bardzo szybki oddech.
Źródła:
- Pneumonia due to Pasteurella multocida, case report and considerations Respiratory Medicine Case Reports
- Detection of Lung Opacity and Treatment Planning with Three-Channel Fusion CNN Model Springer Nature
- Sepsis National Health Service