10 chorób, na które umiera najwięcej Polaków
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny opublikował raport pt. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022". Z racji że zbieranie i analiza danych zajmują dużo czasu, jest to opracowanie statystyk z 2021 roku.
Do jakich wniosków doszli analitycy? Według ich analiz pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne straty w zdrowiu ludności i przyczyniła się bezpośrednio i pośrednio do dużego wzrostu umieralności i w konsekwencji skrócenia długości życia ludności Polski, która związana była zarówno z zachorowaniami na COVID-19, a także z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, zaburzeniami w jego działaniu, jak i unikaniu korzystania z niego przez pacjentów.
Pandemia niestety również wzmocniła fatalny trend dotyczący długości życia Polaków. W porównaniu do 2019 r. długość życia mężczyzn w 2021 r. była krótsza o 2,3 roku, kobiet — 2,1 roku. "Gdyby w przypadku ogółu mężczyzn uwzględnić fakt, że w poprzedzających latach długość życia miała trend rosnący to różnica obserwowanej długości życia w 2022 r. w stosunku do wartości oczekiwanej na podstawie dotychczasowego trendu zwiększyłaby się do 2,5 roku" — czytamy w raporcie.
Długość życia polskich mężczyzn i kobiet zmniejszyła się bardziej niż w większości krajów UE.
Oto spis 10 chorób, które najczęściej wypisywania są na kartach zgonu. Ranking powstał na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
10. Nowotwory in situ, niezłośliwe i o nieznanym charakterze
Na 10 pozycji wśród chorób, na które najczęściej umierali Polacy w 2021 roku znalazły się nowotwory in situ, niezłośliwe i o nieznanym charakterze. W sumie odnotowano 8 tys. 202 takich zgonów.
9. Marskość i inne choroby wątroby
Dziewiąte miejsce na liście należy do marskości wątroby oraz innych chorób tego organu. Najczęściej schorzenia wątroby wiążą się z nadużywaniem alkoholu, wirusowym zapaleniem wątroby oraz z żółtaczką. W sumie 2021 roku odnotowano 9 tys. 230 takich zgonów.
8. Cukrzyca
Kolejne - 8 miejsce w 2021 roku zajęła cukrzyca. Wyróżniamy trzy typy tej choroby. Cukrzyca związana jest ściśle związana z trzustką, czyli organem, który odpowiada za produkcję insuliny. PZH informuje 10 tys. 834 zgonach w związku z ta chorobą.
7. Nowotwór złośliwy jelita grubego, esicy, odbytnicy i odbytu
Siódme miejsce na liście zajmują nowotwory złośliwe związane z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Z raportu wynika, że tego rodzaju nowotwory stanowią przyczynę 11 tys. 592 zgonów w 2021 roku.
6. Grypa i zapalenie płuc
Szóstą najbardziej śmiertelną grupą chorób w Polsce jest grypa i zapalenie płuc. Grypa stanowi największe zagrożenie dla osób w podeszłym wieku lub o osłabionym organizmie. Zapalenie płuc wymaga leczenia, by nie doprowadziło ono do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W 2021 roku z powodu infekcji grypy i zapalenia płuc odnotowano 18 tys. 340 zgonów.
5. Nowotwór złośliwy tchawicy, oskrzela i płuca
Nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli oraz płuc stanowią piątą najbardziej śmiertelną chorobę w Polsce. Częściej diagnozowane są one wśród mężczyzn niż kobiet. od wielu lat stanowią one zdecydowanie największe zagrożenie życia dla mieszkańców naszego kraju. Z ich powodu w 2021 r. zmarły 20 tys. 866 osób (22,3 proc. ogółu zgonów z powodu nowotworów złośliwych).
4. Miażdżyca
Czwartą najczęstszą śmiertelną chorobą wśród Polaków była miażdżyca. Jest to schorzenie rozwijające się latami, którego efektem może być ograniczenie przepływu naczyniowego. W wyniku miażdżycy narządy wewnętrzne są niedotlenione, nie otrzymują też odpowiedniej ilości składników odżywczych. W 2021 roku z jej powodu odnotowano 24 tys. 802 zgonów.
3. Choroby naczyń mózgowych
Trzecie miejsce na liście zajmują choroby naczyń mózgowych. Zalicza się do nich wszystkie schorzenia, które wiążą się z chwilowym lub stałym zaburzeniem przepływu krwi w określonych częściach mózgu. Najczęściej mamy tu do czynienia z tętniakiem lub wylewem krwi do mózgu. Na choroby naczyń mózgowych w 2021 roku zmarło 31 tys. 521 osób.
2. COVID-19
Drugą w kolejności chorobą odpowiedzialną za zgony Polaków w 2021 r. był COVID-19, który wśród osób w wieku 25-74 lata był
najczęstszą przyczyną a wśród osób najstarszych 75 lat i więcej był na miejscu drugim. W sumie z powodu COVID-19 w 2021 roku zmarło 92 tys. 780.
1. Choroby serca
Po zsumowaniu przyczyn zgonów wśród wszystkich grup wiekowych w 2021r. okazało się, że na czele listy znalazła się choroba serca. Pod tym pojęciem znajdują się m.in. zawał serca, niewydolność serca czy choroba wieńcowa. W sumie z ich powodu zmarło 117 tys. 972 osób.