Reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Wyniki badania sugerują, że powodem jest zapalne podłoże obu chorób

Martyna Jaros
Osoby z cukrzycą każdego dnia powinny badać poziom cukru we krwi za pomocą glukometru
Osoby z cukrzycą każdego dnia powinny badać poziom cukru we krwi za pomocą glukometru 123rf
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłym i postępującym schorzeniem. Ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm z nieznanych przyczyn zaczyna traktować własne tkanki jako obce, przyczyniając się do ich zniszczenia. Jak pokazują wyniki badań, stan zapalny towarzyszący artretyzmowi jest związany z wyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje 1 pro. sosób dorosłych, przy czym 2-3 razy częściej artretyzm jest diagnozowany u kobiet niż u mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na 4. i 5. dekadę życia.

Spis treści

Choroby zapalne lubią chodzić parami

Wiadomo, że choroby o podłożu zapalnym lubią chodzić parami. Przykładowo, osoba z Hashimoto, często zmaga się także z celiakią lub toczniem. Brytyjscy naukowcy, chcąc poszerzyć dostępną wiedzę na temat zależności między innymi chorobami zapalnymi, postanowili sprawdzić, czy osoby z reumatoidalnym zapalenie stawów częściej chorują na cukrzycę?

Czytaj: Objawy chorób autoimmunologicznych nasilają się latem. Na co zwrócić uwagę?

Reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2

Przeglądowe badanie polegało na wnikliwym przeszukaniu portali medycznych, celem zidentyfikowania publikacji podejmujących jednocześnie oba tematy. Zespół wyodrębnił kilkadziesiąt prac, które łącznie obejmowały, aż 1629 854 uczestników. Wyniki opublikowano na łamach renomowanego czasopisma Diabetologia, oraz zaprezentowano na tegorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą.

Po wnikliwej analizie statystycznej okazało się, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów miały o 23 % wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niż osoby zdrowe. Jak podkreślają naukowcy: „Odkrycie to potwierdza pogląd, że szlaki zapalne są zaangażowane w patogenezę cukrzycy”.


Czym jest RZS?Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), nazywane potocznie artretyzmem, to choroba objawiająca się bólem i symetrycznym obrzękiem stawów. To jedno z najbardziej złożonych schorzeń autoimmunologicznych, którego przyczyny rozwoju nie są do końca poznane. Wiadomo, że największy wpływ mają czynniki genetyczne, a w mniejszym stopniu środowiskowe (np. palenie tytoniu, niewłaściwa dieta), immunologiczne (m.in. zakażenia bakteryjne i wirusowe), a także stres oksydacyjny. Reumatoidalne zapalenie stawów zaczyna się od rozwoju procesu zapalnego w obrębie płynu wypełniającego stawy, którego funkcją jest ochrona ich przed uszkodzeniami. Maź odżywia chrząstkę stawową znajdującą się na zakończeniach kości i nadaje jej poślizg, zaprawiając ruchomość stawu. W przebiegu artretyzmu postępujący stan zapalny tej tkanki prowadzi do zniszczenia ochronnej chrząstki, co prowadzi co uszkodzenia zakończeń kości, czego konsekwencją jest zesztywnienie stawów.

Naukowcy sugerują, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów powinny podlegać częstszym badaniom przesiewowym, celem wczesnego wykrycia zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki węglowodanowej.

Ponadto sugerują, aby dalsze prace naukowe były ukierunkowane na poszukiwanie markerów, pozwalających ocenić wczesne ryzyko zachorowania na cukrzycę w tej grupie ryzyka.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia