W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje 1 pro. sosób dorosłych, przy czym 2-3 razy częściej artretyzm jest diagnozowany u kobiet niż u mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na 4. i 5. dekadę życia.
Spis treści
Choroby zapalne lubią chodzić parami
Wiadomo, że choroby o podłożu zapalnym lubią chodzić parami. Przykładowo, osoba z Hashimoto, często zmaga się także z celiakią lub toczniem. Brytyjscy naukowcy, chcąc poszerzyć dostępną wiedzę na temat zależności między innymi chorobami zapalnymi, postanowili sprawdzić, czy osoby z reumatoidalnym zapalenie stawów częściej chorują na cukrzycę?
Czytaj: Objawy chorób autoimmunologicznych nasilają się latem. Na co zwrócić uwagę?
Reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2
Przeglądowe badanie polegało na wnikliwym przeszukaniu portali medycznych, celem zidentyfikowania publikacji podejmujących jednocześnie oba tematy. Zespół wyodrębnił kilkadziesiąt prac, które łącznie obejmowały, aż 1629 854 uczestników. Wyniki opublikowano na łamach renomowanego czasopisma Diabetologia, oraz zaprezentowano na tegorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Cukrzycą.
Po wnikliwej analizie statystycznej okazało się, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów miały o 23 % wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, niż osoby zdrowe. Jak podkreślają naukowcy: „Odkrycie to potwierdza pogląd, że szlaki zapalne są zaangażowane w patogenezę cukrzycy”.
Naukowcy sugerują, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów powinny podlegać częstszym badaniom przesiewowym, celem wczesnego wykrycia zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki węglowodanowej.
Ponadto sugerują, aby dalsze prace naukowe były ukierunkowane na poszukiwanie markerów, pozwalających ocenić wczesne ryzyko zachorowania na cukrzycę w tej grupie ryzyka.