Niedobór witaminy C? Ty też możesz go mieć! Sprawdź, czy jesteś narażony na braki wit. C w organizmie i jakich błędów nie popełniać w kuchni

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 12 lat
Niedobór witaminy C ma zgubny wpływ na zdrowie, bo to składnik niezbędny dla odporności, zdrowej skóry. Gdy go brakuje, szybciej rozwijają się choroby, a organizm starzeje. Ty też możesz być narażony na konsekwencje niedostatku tego składnika – nawet, gdy sięgasz po suplement diety! Sprawdź, co „wypłukuje” witaminę C z jedzenia i z organizmu, by uniknąć skutków.

Spis treści

Skąd się bierze niedobór witaminy C?

Niedobór witaminy C jest zjawiskiem powszechnym, a bierze się nie tylko z jej niskiej ilości w diecie. Ten niezbędny dla zdrowia składnik jest nietrwały i często potrzebny w zwiększonych ilościach.

Krojenie ogórka i pomidorów na drewnianej desce
Witamina C to bardzo potrzebny, ale też niezwykle wrażliwy składnik diety. Tego nie rób z jedzeniem, by nie niszczyć wit. C! Zobacz błędy kuchenne, których najlepiej unikać. Olga Rolenko/Getty Images

Na podstawie nielicznych badań można oszacować, że w Polsce zbyt małe dawki wit. C zapewnia sobie co drugi mężczyzna i więcej niż co trzecia kobieta. Choć kwas askorbinowy, czyli właśnie witamina C, należy do powszechnie suplementowanych składników diety, często dostarczany jest w niewłaściwy sposób, co zmniejsza jego biodostępność.

Zobacz, czego nie robić, żeby zapewniać sobie jak najwięcej witaminy C z diety. Te błędy popełnia wiele osób ze szkodą dla zdrowia!

Co niszczy witaminę C w jedzeniu?

Witamina C ginie w łatwo rozkłada się w niekorzystnych warunkach. W jedzeniu ginie zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się poza produktami, w płynie – np. w soku czy zupie. Niszczy ją ogrzewanie, działanie ultrafioletu i zasad, a także dostęp tlenu i ogólnie utlenianie – jest bowiem przeciwutleniaczem, który „bierze na siebie” wolne rodniki tlenowe, chroniąc organizm. Chodzi jednak o to, by wit. C działała po zjedzeniu, a nie rozłożyła się w trakcie jego przygotowania. Tymczasem nieprawidłowa obróbka kulinarna może spowodować straty witaminy C w jedzeniu rzędu 75 procent.

W praktyce wymienione czynniki niszczące witaminę C to najczęściej:

  • gotowanie warzyw w wodzie, długie ogrzewanie zup, sosów, kompotów itp.,
  • dodawanie sody oczyszczonej do gotowania warzyw,
  • miksowanie warzyw i owoców czy wyciskanie w sokowirówce, które napowietrza miąższ,
  • kontakt z metalem (żelazo czy miedź utlenia wit. C), np. ścieranie na metalowej tarce, krojenie metalowym nożem, gotowanie w metalowym garnku,
  • łączenie z produktami zawierającymi enzym askorbinazę – rozkłada wit. C, a znajduje się w surowych ogórkach czy cukinii,
  • trzymanie soków i przetworów w oświetlonych miejscach i bez chłodzenia,
  • utrwalanie przetworów owocowych i warzywnych – pasteryzacja, suszenie, solenie, dodatek konserwantów.

Co wypłukuje witaminę C z organizmu?

Niektóre osoby potrzebują większych ilości witaminy C, ponieważ „wypłukuje” ją z organizmu wiele niezdrowych nawyków. Kwas askorbinowy zużywany jest zwłaszcza do redukcji stresu oksydacyjnego, jednego z negatywnych skutków stosowania złej jakości diety i sięgania po używki.

Zapotrzebowanie na witaminę C w organizmie zwiększają zwłaszcza:

  • palenie tytoniu, ale również bierne wchłanianie dymu (niezbędna dawka rośnie o 40 proc.),
  • nadużywanie alkoholu,
  • nadmierne picie kawy,
  • stresujący tryb życia,
  • cukrzyca typu 1 i 2,
  • zaburzenia wchłaniania, np. w chorobach jelit (nieswoiste zapalenie jelit, celiakia) czy zespole policystycznych jajników,
  • przejście operacji bariatrycznej,
  • suplementacja diety dużymi dawkami żelaza,
  • hemodializa.

Niski poziom witaminy C stwierdza się także u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością nerek i chorobą nowotworową.

Choć oczywistym powodem niedoboru witaminy C w organizmie jest zbyt małe spożycie w diecie, nie zawsze możliwa jest jej zmiana. Tak bywa m.in. w przypadku zaburzeń odżywiania, nietolerancji i alergii pokarmowych, a także u osób decydujących się mimo wszystko na restrykcyjne diety, w tym niskowęglowodanowe.

W sytuacji, gdy trzeba uzupełnić poziom wit. C w organizmie, zaleca się suplement diety. Trzeba jednak wiedzieć, jak uzupełniać kwas askorbinowy, bo tutaj też można popełnić błąd i wcale nie zapewnić sobie odpowiednich dawek.

Czytaj też: Dawkowanie i przedawkowanie wit. C. To trzeba wiedzieć

Ile witaminy C dziennie z suplementu diety?

Dzienna dawka witaminy C to zaledwie 60-120 mg, tymczasem wśród suplementów diety niezwykle popularna jest witamina C 1000 albo 2000 mg. To jednak ilości nie tylko szkodliwe dla nerek, ale też całkiem nieskuteczne. Z suplementu diety powinno pochodzić znacznie mniej kwasu askorbinowego, i to najlepiej w kilku dawkach.

Przyswajalność witaminy C maleje wraz z dawką i jest największa w przypadku przyjmowania małych ilości, a maksymalna wchłonięta dawka z jedzenia nie przekracza 500 mg.

W jednym z badań przy dawce 15 mg wit. C jej biodostępność wynosiła 89 proc., a przy 100 mg było to już 80 procent. W innych badaniach udało się przyswoić niemal całkiem dawkę nie większą niż 200 mg. Natomiast przy podawaniu 500 mg kwasu askorbinowego wchłaniało się 63-73 proc. witaminy.

Niewchłonięty nadmiar witaminy C wydalany jest wraz z moczem, bo jest to składnik dobrze rozpuszczalny w wodzie. I choć dzięki temu nie grozi nam zatrucie, naddatek musi przejść przez nerki. W przypadku niektórych osób może to prowadzić do wytrącania się szczawianów i powstawania kamieni nerkowych. Objawy przedawkowania wit. C to także biegunki i zaburzenia gastryczne.

Jak zwiększyć przyswajalność witaminy C?

Aby zwiększyć przyswajalność witaminy C w organizmie, najlepiej spożywać ją z naturalnych źródeł – owoców, ziół, warzyw. Obecne w nich bioflawonoidy wspomagają aktywność antyoksydacyjną witaminy C, zwiększając jej biodostępność nawet o 35 procent. Powinny być surowe i nierozdrobnione przed jedzeniem, bo wtedy zachowują najwięcej cennego składnika.

Ponieważ witamina C jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, często radzi się, by przyjmować ją na pusty żołądek. O ile np. wypicie szklanki soku pomarańczowego czy wody z sokiem z cytryny jest wtedy do zaakceptowania przez wiele osób, łykanie wysokich dawek wit. C na czczo może poważnie zaszkodzić. Kwas ten ma działanie drażniące na układ pokarmowy i może spowodować ból żołądka i nieprzyjemne objawy.

Produktów ani suplementów diety z witaminą C – ani też bogatych w nią soków – nie należy łączyć z niektórymi lekami, m.in. kwasem acetylosalicylowym (aspiryna). Kwas acetylosalicylowy zmienia też aktywność m.in. paracetamolu (acetaminofenu), estrogenów, lewotyroksyny, warfaryny, flufenazyny czy leków na raka.

Witamina C osłabia ponadto działanie niacyny (wit. B3), dlatego nie należy przyjmować jednocześnie suplementów diety z witaminą C i witaminy B kompleks lub np. preparatów urodowych, które często mają ją w składzie.

Często radzi się, by łączyć żywności bogatą w wit. C z tymi obfitującymi w żelazo (np. surówka do kotleta), jednak ma to na celu zwiększenie wchłanianie żelaza, a nie witaminy C. To połączenie również należy uwzględnić w diecie i niewielkie dawki kwasu askorbinowego uwzględniać w kilku posiłkach w ciągu dnia.

Zobacz też, czego nie robić z produktami bogatymi w witaminę C, by nie tracić tego składnika.

Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia