Poziom inflacji w Polsce osiągnął już 17,9 proc. To najwięcej od 25 lat. Wzrost cen wyraźnie widać w sklepach spożywczych, drożeją niestety także leki. Według analizy przeprowadzonej przez portal GdziePoLek.pl, koszyk przeciętnego seniora, za który w 2021 r. trzeba było zapłacić 68,03 zł, dziś kosztuje już 76,20 zł (wzrost o 12 proc.).
Portal GdziePoLek.pl przygląda się cenom 100 najczęściej sprzedawanych w aptekach leków. Głównie były to leki OTC, czyli dostępne bez recepty. W sumie w zestawieniu znalazło się 68 takich produktów. Resztę listy stanowi 28 leków na receptę, 3 suplementy diety oraz jeden wyrób medyczny.
Okazało się, że ceny produktów z listy wzrosły średnio o 7,8 proc. W przypadku leków bez recepty było to 8,54 proc., a leki wydawane z przepisu lekarza podrożały o 6,55 proc.
Lekiem z listy opracowanej przez GdziePoLek, który podrożał najbardziej, jest No-Spa Max, czyli środek działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym, stosowany przy dolegliwościach dotyczących przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowych, a także w przypadku bolesnych miesiączek. Jego cena obecnie jest o 19,9 wyższa niż w październiku 2021.
W galerii przygotowaliśmy zestawienie leków, które podrożały najbardziej. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Spośród 100 leków w aż 39 przypadkach inflacja wyniosła powyżej 10 proc. Dla 37 specyfików było to od 5 do 10 proc., zaś 24 leki albo nie zdrożały wcale, albo zdrożały o nie więcej niż 5 proc. w skali roku.
W poprzedniej analizie GdziePoLek.pl, przeprowadzonej w lipcu, preparatów, których cena wzrosła o co najmniej 10 proc., było 27. Widać więc, że coraz więcej produktów szybko drożeje.
Całą listę 100 leków i produktów medycznych można znaleźć na stronie GdziePoLek.pl
Czeka nas fala zwolnień? Kluczowy będzie początek roku