Te 8 rodzajów treningów wykonasz bez wychodzenia z domu! Propozycje dla początkujących i zaawansowanych

Martyna Jaros
Na kolejnych zdjęciach znajdują się propozycje domowych treningów, z których każdy bez względu na poziom zaawansowania, znajdzie coś dla siebie! Pamiętaj, by przed ćwiczeniami wykonać krótką 10-15-minutową rozgrzewkę. To seria kilku ćwiczeń o narastającej intensywności, która przyspiesza krążenia krwi w ciele i uelastycznia mięśnie oraz stawy przygotowując ciało do wysiłku fizycznego. Jej pomijanie, nawet w warunkach domowych, zwiększa ryzyko kontuzji.
Na kolejnych zdjęciach znajdują się propozycje domowych treningów, z których każdy bez względu na poziom zaawansowania, znajdzie coś dla siebie! Pamiętaj, by przed ćwiczeniami wykonać krótką 10-15-minutową rozgrzewkę. To seria kilku ćwiczeń o narastającej intensywności, która przyspiesza krążenia krwi w ciele i uelastycznia mięśnie oraz stawy przygotowując ciało do wysiłku fizycznego. Jej pomijanie, nawet w warunkach domowych, zwiększa ryzyko kontuzji. 123rf
Wprowadzone przez rząd obostrzenia uniemożliwiły wielu osobom regularne uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach sportowych lub samodzielne realizowanie swojego planu treningowego na siłowni. Jednak nie warto się martwić utratą formy, gdyż ten trudny okres w końcu minie, a wolny czas można dobrze wykorzystać na aktywność fizyczną w domowym zaciszu. Jeśli chcesz zacząć się ruszać lub podtrzymać dotychczasowe efekty proponujemy aż 8 różnych form treningów, które każdy może wykonać w domu bez względu na poziom zaawansowania. Coś dla siebie znajdzie też początkujący!

Regularna aktywność fizyczna daje wiele korzyści zdrowotnych. Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, dotlenia organizm, przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, a także redukuje stres, napięcie i poprawia nastrój. Różnorodność dostępnych rodzajów treningu sprawia, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę ruchu, która będzie dawała satysfakcję.

Jak się przygotować do treningu w domu?

By wykonać trening w domowym zaciszu nie potrzeba wielu specjalistycznych sprzętów ani profesjonalnej odzieży. Do treningu warto założyć wygodny strój nieograniczający ruchów. Przydadzą się też stabilne buty, lecz nie jest to wymóg konieczny, ponieważ wiele ćwiczeń można wykonywać na boso. W zależności od formy wybranego treningu przyda się też mata, której spodnia część powinna dobrze przylegać do podłogi, by nie przemieszczać się podczas wykonywanych na niej ćwiczeń. Niezbędna jest też oczywiście odpowiednia ilość wolnej przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie się poruszać, a także dostęp do internetu, gdzie można znaleźć wiele propozycji na domowy trening.

Ile ćwiczyć?
Osoby początkujące mogą zaczynać od wykonywania ćwiczeń co drugi dzień, czyli 2-3 razy w tygodniu. Czas trwania pojedynczej sesji warto dopasować do swoich możliwości, zaczynając nawet od 10 minut dziennie! Osobom zaawansowanym poleca się trenowanie nawet 4-5 razy na przestrzeni tygodnia po 60 minut.

Sprawdź, jakie rodzaje treningu możesz wykonać w domowym zaciszu!

Jak zwiększyć trudność ćwiczeń?

Osoby zaawansowane, chcąc zwiększyć trudność wykonywanych ćwiczeń, ich intensywność oraz spotęgować działanie na organizm mogą skorzystać z dodatkowego obciążenia. Do ćwiczeń aerobowych przydadzą się:

  • plastikowe butelki o pojemności 0,5-2,5 litrów wypełnione z wodą i dobrze zakręcone (jeśli korzystamy z nowych, lepsze będą w wodą niegazowaną),
  • puszki z konserwami,
  • lekkie hantle ważące 0,5-4 kilogramów każdy,
  • obciążniki na kostki do kupienia w sklepach sportowych,
  • gumy oporowe (nazywane też taśmami lub bandami) dostępne w sklepach sportowych.

Zobacz: Przyrządy do ćwiczeń w domu. Które są najlepsze?

Amatorzy treningu siłowego mogą skorzystać z:

  • kartonu wypełnionego ubraniami,
  • skrzynki wypełnionej ciężkimi przedmiotami,
  • zgrzewek z butelkami wypełnionymi wodą lub baniaków,
  • zwierzaka domowego, z którym można robić przysiady.

WAŻNE Początkujący powinni zaczynać od lekkich form ruchu, by stopniowo przyzwyczajać układ krążeniowo-oddechowy do wzmożonej pracy. Ćwiczenia bardzo intensywne i wymagające wykonywania podskoków nie są zalecane m.in. dla kobiet w ciąży, osób po kontuzji, operacji, ze zdiagnozowanymi chorobami stawów, z nadmierną masą ciała, a także z chorobami serca lub poważnymi wadami kręgosłupa wymagającymi rehabilitacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

W domu kręcę hulahop, skaczę na skakance i niedługo będę jeszcze biegać. Zamówiłam sobie składaną bieżnię na geekbuyingpl żeby poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie nóg.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia