Regularna aktywność fizyczna daje wiele korzyści zdrowotnych. Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, dotlenia organizm, przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, a także redukuje stres, napięcie i poprawia nastrój. Różnorodność dostępnych rodzajów treningu sprawia, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę ruchu, która będzie dawała satysfakcję.
Jak się przygotować do treningu w domu?
By wykonać trening w domowym zaciszu nie potrzeba wielu specjalistycznych sprzętów ani profesjonalnej odzieży. Do treningu warto założyć wygodny strój nieograniczający ruchów. Przydadzą się też stabilne buty, lecz nie jest to wymóg konieczny, ponieważ wiele ćwiczeń można wykonywać na boso. W zależności od formy wybranego treningu przyda się też mata, której spodnia część powinna dobrze przylegać do podłogi, by nie przemieszczać się podczas wykonywanych na niej ćwiczeń. Niezbędna jest też oczywiście odpowiednia ilość wolnej przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie się poruszać, a także dostęp do internetu, gdzie można znaleźć wiele propozycji na domowy trening.
Sprawdź, jakie rodzaje treningu możesz wykonać w domowym zaciszu!
Jak zwiększyć trudność ćwiczeń?
Osoby zaawansowane, chcąc zwiększyć trudność wykonywanych ćwiczeń, ich intensywność oraz spotęgować działanie na organizm mogą skorzystać z dodatkowego obciążenia. Do ćwiczeń aerobowych przydadzą się:
- plastikowe butelki o pojemności 0,5-2,5 litrów wypełnione z wodą i dobrze zakręcone (jeśli korzystamy z nowych, lepsze będą w wodą niegazowaną),
- puszki z konserwami,
- lekkie hantle ważące 0,5-4 kilogramów każdy,
- obciążniki na kostki do kupienia w sklepach sportowych,
- gumy oporowe (nazywane też taśmami lub bandami) dostępne w sklepach sportowych.
Zobacz: Przyrządy do ćwiczeń w domu. Które są najlepsze?
Amatorzy treningu siłowego mogą skorzystać z:
- kartonu wypełnionego ubraniami,
- skrzynki wypełnionej ciężkimi przedmiotami,
- zgrzewek z butelkami wypełnionymi wodą lub baniaków,
- zwierzaka domowego, z którym można robić przysiady.
WAŻNE Początkujący powinni zaczynać od lekkich form ruchu, by stopniowo przyzwyczajać układ krążeniowo-oddechowy do wzmożonej pracy. Ćwiczenia bardzo intensywne i wymagające wykonywania podskoków nie są zalecane m.in. dla kobiet w ciąży, osób po kontuzji, operacji, ze zdiagnozowanymi chorobami stawów, z nadmierną masą ciała, a także z chorobami serca lub poważnymi wadami kręgosłupa wymagającymi rehabilitacji.