Będzie druga dawka szczepionki Johnson & Johnson? Badania wykazują duży wzrost skuteczności szczepionki J&J po podaniu drugiej dawki

Monika Góralska
Z badań przeprowadzonych przez koncern Johnson & Johnson wynika, że podanie drugiej dawki preparatu 2 miesiące po pierwszej chroni w 94 proc. przed ostrym przebiegiem COVID-19.
Z badań przeprowadzonych przez koncern Johnson & Johnson wynika, że podanie drugiej dawki preparatu 2 miesiące po pierwszej chroni w 94 proc. przed ostrym przebiegiem COVID-19. vicby/123rf.com
Johnson & Johnson przeprowadził badania nad skutecznością drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wynika z nich, że kolejne podanie preparatu J&J zwiększa jego skuteczność przeciw objawowemu zakażeniu koronawirusem z 79 do 94 procent. Przedstawiciele koncernu złożyli wniosek do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o wyrażenie zgody na dopuszczenie stosowania dawek przypominających ich preparatu na terenie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

94 procent skuteczności szczepionki J&J po podaniu drugiej dawki

Do FDA trafiły dwa zestawy dokumentów dotyczące podania dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 koncernu Johnson & Johnson. Pierwszy z nich zawiera badania trzeciej fazy badań klinicznych, podczas którego pacjenci otrzymali drugą dawkę preparatu 8 tygodni po przyjęciu pierwszej oraz badania fazy 1/2, gdzie druga dawka została podana po 6 miesiącach. Badania przeprowadzono na grupie osób dorosłych w wieku 18-55 lat, które wcześniej zostały zaszczepione jednodawkową szczepionką tej firmy.

Według analiz J&J w przypadku pierwszego badania skuteczność szczepionki przeciwko wystąpieniu objawowego COVID-19 po podaniu drugiej dawki wzrosła z 79 proc. do aż 94 proc., natomiast przeciw hospitalizacji z 81 proc. do 100 proc. Dodatkowo poziom przeciwciał u poddanych badaniu pacjentów wzrósł nawet 6-krotnie.

Drugie badanie wykazało jeszcze większy wzrost poziomu przeciwciał, bo aż 9-krotny po podaniu drugiej dawki preparatu pół roku po pierwszym szczepieniu. Natomiast po 4 tygodniach od drugiej dawki poziom ten wzrósł aż 12-krotnie w porównaniu do pierwotnego.

Koncern równocześnie zaznacza, że tzw. "przedział ufności" w tym przypadku jest bardzo szeroki i rozciąga się pomiędzy 56 a 100 proc. Badania nie były jeszcze analizowane przez naukowców innych instytucji.

Za wprowadzeniem dawki przypominającej preparatu Johnson & Johnson przemawia też fakt, że w okresie od marca do 31 sierpnia nie zaobserwowano osłabienia skuteczności jej podstawowej dawki, która utrzymuje się na poziomie 74 proc. Przeciwnie niż w przypadku szczepionki Pfizera, która na razie jako jedyny preparat została zatwierdzona przez FDA do podawania w dawce przypominającej.

Zobacz także:

Druga dawka szczepionki już wkrótce?

Koncern czeka na werdykt amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) w sprawie zatwierdzenia podawania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Równocześnie zapowiada złożenie wniosku także do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i innych regulatorów.

Decyzja w sprawie zatwierdzenia dodatkowych dawek dla szczepionki J&J, a także Moderny ma zostać podjęta na zebraniu ekspertów Agencji Żywności i Leków w dniach 14-15 października. Na razie zatwierdzona przez FDA do użycia w trzeciej dawce przypominającej jest tylko szczepionka Pfizer i jedynie dla seniorów, medyków oraz osób z niską odpornością.

ZOBACZ: Ministerstwo Zdrowia: Trzecia dawka również dla personelu niemedycznego mającego kontakt z zakażonymi

Warto wiedzieć:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 października, 9:48, Gość:

Co to za nowości w porannym??? Ucinanie komentarzy???

Dodam: Niewygodnych komentarzy?

G
Gość
Co to za nowości w porannym??? Ucinanie komentarzy???
G
Gość
A czy przypadkiem preparat J
G
Gość
A czy przypadkiem preparat J
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia