Spis treści
Koniec rocznych recept. „Leki lądują w koszu”
Likwidacja rocznej recepty została zaplanowana w projekcie nowelizacji tzw. ustawy refundacyjnej (o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw) skierowanym do pierwszego czytania w Sejmie.
Prawo.pl podaje, że według Ministerstwa Zdrowia roczna recepta nie sprawdziła się. Do problemów należą: długi okres bez kontroli stanu zdrowia pacjenta, konieczność przeliczania przez farmaceutów ilości leku, który mogą wydać oraz braki dostępności, ponieważ pacjenci wykupują od razu lek na cały rok.
– Jeśli pacjent wykupuje leki na rok, a następnie trafia do szpitala lub lekarz zmienia mu dawkę, to leki te lądują w koszu –zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, cytowany przez Prawo.pl.
Zdaniem eksperta przekłada się to na koszty ponoszone przez publicznego płatnika w przypadku leków refundowanych, koszty utylizacji i ryzyko, że leków zabraknie dla innych pacjentów.
Kolejki do lekarzy będą jeszcze dłuższe?
Prawo.pl informuje, że do pomysłu likwidacji recepty rocznej krytycznie podchodzą lekarze POZ, ponieważ oznacza to częstsze wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i zajmowanie miejsca w kolejce innym. Podkreślają, że recepta roczna ma sens w sytuacji choroby przewlekłej, gdy wiadomo, że pacjent będzie przyjmował leki do końca życia, a terapia jest już ustalona. Dotyczy to m.in. pacjentów z nadciśnieniem, problemami neurologicznymi czy chorobami tarczycy. W ubiegłym roku zrealizowano 20 mln takich recept. W takim przypadku pacjent zgłaszał się do lekarza tylko raz w roku, aby przedłużyć receptę na swoje od lat przyjmowane leki.
Jednak Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że „wycofanie możliwości wystawiania recepty na tak długi okres pozwoli lepiej i skuteczniej nadzorować stan zdrowia pacjenta. [...] Te zmiany mają sprawić, że lekarz będzie częściej badał pacjenta, a pacjent nie będzie niepotrzebnie robił zapasów z leków”.
Limity recept dla lekarzy już obowiązują
Kryzys wokół e-recept i kolejne doniesienia o nadużyciach poskutkowały również wprowadzeniem przez Ministerstwo Zdrowia dziennego limitu na liczbę wystawianych przez lekarzy recept. Adam Niedzielski zapowiedział, że w ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić około 300 recept dla około 80 pacjentów.
Limity już funkcjonują. Prawo.pl informuje, że 4 lipca pierwsi lekarze zaczęli sygnalizować, że skończył im się limit przyjęć i recept.
Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/recepta-roczna-do-likwidacji,522047.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło:
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?