Recepta roczna – masz czas do 8 maja. Mija okres przejściowy dla części recept, wkrótce stracą ważność!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Masz jeszcze czas na wykupienie leków, zanim nastąpi blokada starych recept. Okres przejściowy mija 8 maja. Termin był już przesuwany, jednak teraz nie zanosi się na powtórkę. Zobacz, co się zmienia w sposobie wydawania recept przez lekarzy i ich realizacji w aptekach.

Spis treści

Recepta roczna 2024 r. Zmiany od 8 maja

Blokada części recept miała obowiązywać od początku kwietnia 2024 r. Z końcem marca minął bowiem termin przejściowy, gdy możliwe było wystawianie przez lekarzy recept rocznych (na co najmniej 120 dni)zarówno w schemacie dotychczasowym, jak i nowym, który wykorzystuje startujący system informatyczny P1. Oblicza on ilość przepisanego leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, jaki należy wydać pacjentowi w aptece.

Zbliżenie na stół z blistrem, palcami i tabletką
Bierzesz leki na stałe? Wkrótce nie wykupisz części recept neydt/123RF

Termin przesunięto, dając pacjentom więcej czasu na wykupienie przepisanych leków.

„Minister Zdrowia informuje (a tym samym koryguje ww. komunikat), że pierwotny termin zakończenia okresu przejściowego, w którym możliwe jest wystawianie e-recept w dwóch schematach (dotychczasowym oraz nowym) ulega przedłużeniu z 1 kwietnia na 8 maja 2024 r.” – czytamy w komunikacie MZ.

Jak podała Naczelna Izba Aptekarska (NIA), przy próbie zapisu e-recepty w dotychczasowym schemacie będzie ona odrzucana. Według ekspertów zmiany będą wpływać na osoby wystawiające e-recepty. Dla prawidłowego działania systemu wymagają bowiem większej precyzji w zapisywaniu informacji nt. schematów dawkowania leków i okresu ich stosowania. Konieczne jest także odpowiednie oprogramowanie w gabinetach lekarskich.

Sprawdź: Co dalej z darmowymi lekami? Problem będzie rozwiązany w połowie 2024 r.

Czy są jeszcze recepty roczne?

Recepta roczna nie przestaje funkcjonować. Jeżeli jednak została wystawiona według dotychczasowego schematu, nowy system nie zadziała również po 8 maja 2024 r. Odpowiedniego wyliczenia ilości leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego będzie musiała dokonać osoba realizująca e-receptę. Może przy tym wykorzystać informacje udostępniane przez system informatyczny odnośnie ilości produktu do wydania oraz dotychczas wydanego, a także ilości możliwej obecnie do realizacji i dacie możliwej realizacji.

W pierwszym okresie po uruchomieniu systemu informatycznego mechanizm automatycznego wyliczania nie będzie dokonywał wyliczeń dla wyrobów medycznych ani jednostek międzynarodowych.

W niektórych przypadkach system całkowicie nie będzie miał zastosowania, a dotyczy to:

  • leku recepturowego,
  • produktu przeznaczonego do stosowania na okres nieprzekraczający 120 dni,
  • importu docelowego,
  • e-recept farmaceutycznych,
  • produktów o złożonej strukturze opakowań.

W tych wyjątków sytuacjach możliwe będzie wystawienie e-recepty z zastosowaniem schematu dawkowania na dotychczasowych zasadach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia