Koty przywiązują się do ludzi w takim samym stopniu jak psy! Jakie zalety zdrowotne niesie ze sobą posiadanie kota! [NOWE BADANIA]

Ewa Zwolak
Koty są zwierzętami domowymi, które według ostatnio opublikowanych badań mogą przywiązać się do człowieka równie mocno co psy.
Koty są zwierzętami domowymi, które według ostatnio opublikowanych badań mogą przywiązać się do człowieka równie mocno co psy. 123rf.com
Według ostatnich doniesień naukowców zza oceanu kot może przywiązać się do człowieka w takim samym stopniu, co pies, a nawet niemowlę (sic!). Koty mają reputację zwierząt niezależnych i zdystansowanych, a niektórzy uważają nawet, że życie u boku człowieka jest z ich strony pewnym kompromisem. Tymczasem nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, obalają ten popularny mit. Sprawdź, dlaczego warto mieć kota i jakie zalety zdrowotne niesie ze sobą posiadanie kota!

Kot czy pies? – odwieczny spór

Według ostatnich doniesień nieco większą popularnością cieszą się koty – w krajach rozwiniętych żyje ok. 204 mln kotów i ok. 173 mln psów (dane mogą być zaniżone). W ostatnich czasach można zaobserwować nawet modę na posiadanie kota, który został elementem popkultury i okrzyknięto go nawet mianem atrybutu silnej i niezależnej kobiety. Niezwykle ciekawe badanie przeprowadził Stanley Coren z University of British Columbia, który przyjrzał się profilom socjologicznym opiekunów kotów i psów. Jakie wyciągnął wnioski? Właściciele kotów to zazwyczaj single, mieszkający w pojedynkę, natomiast „psiarze” to raczej osoby z rodziną. Czy rzeczywiście tak jest? Trudno to oceniać. W Polsce nieco większą popularnością cieszą się psy, ale koty nie pozostają daleko w tyle.

Koty znacznie różnią się od psów charakterem i trudno się temu dziwić, ponieważ wynika to z odmiennej ewolucji obu gatunków zwierząt. Koty są drapieżnikami, natomiast psy – mimo że również polowały, to jednak zazwyczaj w grupie i wyłącznie w celu zdobycia pożywienia, a nie jak koty – dla zabawy.

Zobacz też:

Dlaczego koty żyją między ludźmi?

Panuje powszechne przekonanie, że koty są zwierzętami zdystansowanymi i niezależnymi, a życie u boku człowieka jest z ich strony wyłącznie kompromisem. Tymczasem badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, obalają tę tezę. Według nich koty żyją z człowiekiem, ponieważ jest on dla nich źródłem i gwarantem bezpieczeństwa. Co więcej, koty przywiązują się do człowieka w takim samym stopniu jak psy! Udowodniono to dzięki przeprowadzeniu podstawowego testu bezpieczeństwa. Na samym początku eksperymentu, opiekun wraz z kotem spędzili dwie minuty w nieznanym środowisku, następnie człowiek wyszedł, a kot został sam na kolejne dwie minuty. Ostatni etap tego testu to tzw. etap zjednoczenia, który polegał na powrocie opiekuna, który spędzał ze swoim kocim przyjacielem następne dwie minuty.

Badanie to wykazało, że większość (64,3 proc.) kotów ma silną więź ze swoim opiekunem. W pierwszym etapie koty zaczęły poznawać nowe środowisko, a gdy tylko zostały same, zaczęły się stresować (przejawiało się to m.in. machaniem ogonem i oblizywaniem ust). Gdy tylko właściciel wrócił to kontynuowały poznawanie nowego środowiska, wskakiwały człowiekowi na kolana lub zaczęły ocierać się o niego i domagać uwagi.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Oregonu wykazało, że przywiązanie kota do człowieka jest uwarunkowane biologiczne. Przy czym przywiązanie do jest elastyczne, a dla większości kotów ludzie są gwarantem bezpieczeństwa.

Pozytywny wpływ kota na zdrowie człowieka

Istnieje wiele badań, które udowadniają pozytywny wpływ kotów na zdrowie ludzi. Wśród licznych plusów związanych z posiadaniem tych zwierząt, można wymienić m.in.

  • Zmniejszanie ryzyka wystąpienia zawału – związane jest to, z tym że koty pomagają rozładować napięcie i pozbyć się nagromadzonego stresu, co w konsekwencji poprawia funkcjonowanie serca.
  • Zmniejszanie ryzyko wystąpienia otyłości u dzieci.
  • Zmniejszanie ryzyko wystąpienia astmy u dzieci – związane jest to, z tym że interakcja dzieci z kotami przyczynia się do wchłaniania kwasu sjalowego, co może prowadzić do zatrzymania stanów zapalnych w organizmie.
  • Poprawę zachowania i interakcji społecznych u dzieci.
  • Łagodzenie przebiegu autyzmu.

Warto przeczytać też:

Źródła:

  1. Berman R., Cats bond with caregivers just as much as babies and dogs „MedicalNewsToday” [dostęp: 04.10.2019]
  2. Cohut M., Cat lovers, this is how a feline friend can boost your health „MedicalNewsToday” [dostęp: 04.10.2019]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adi iii

Najlepszy kot to kot z chasioka

G
Gość
29 października, 5:37, Gość:

Ja mam dwie kotki. Znajdź. Niesamowicie pieszczotliwie są. Podobno kotki są bardziej milusinskie niż kocury. Zamiast kupowac- przygarnij.

Znajdy*

G
Gość

Ja mam dwie kotki. Znajdź. Niesamowicie pieszczotliwie są. Podobno kotki są bardziej milusinskie niż kocury. Zamiast kupowac- przygarnij.

G
Gość
4 października, 15:10, Gość:

Przydatny artykuł. Kupuje kota :)

Ja mam , dla mnie przydatny, Ty szukaj o kotletach mielonych może Ci się przyda albo o ferowaniu skarpet i tam pisz komentarze :-)

G
Gość

Przydatny artykuł. Kupuje kota :)

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia