Problemy pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego. Z czym musi borykać się personel medyczny?

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Personel Państwowego Ratownictwa Medycznego boryka się z wieloma problemami, które odbijają się negatywnie na świadczonych przez nich usługach. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnych zaniedbań.
Personel Państwowego Ratownictwa Medycznego boryka się z wieloma problemami, które odbijają się negatywnie na świadczonych przez nich usługach. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnych zaniedbań. 123rf.com
Według licznych doniesień stan polskiej służby zdrowia pozostawia wiele do życzenia, co potwierdzają anonimowe doniesienia pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Wśród licznych problemów, z którymi borykają się Szpitalne Oddziały Ratunkowe, można wymienić: niskie pensje, brak obiecanych podwyżek, obowiązkowe nadgodziny, a także brak chętnych do pracy.

Jakie zadania stoją przed Państwowym Ratownictwem Medycznym?

Podstawowym zadaniem Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) jest udzielanie pomocy przedszpitalnej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dzięki szybkiej i sprawnej pomocy wykwalifikowany personel medyczny, przy wdrożeniu odpowiedniego postępowania ratowniczego, ratuje ludzkie życia. Tak przynajmniej powinno być w teorii, ponieważ od czasu do czasu media donoszą o przypadkach, w których pomoc medyczna nie dotarła na czas, a także, w których funkcjonariusz zbagatelizował zgłoszenie czy też wykonywał swoją pracę pod wpływem alkoholu. Niestety tego typu zdarzenia – chociaż są raczej incydentalne – wystawiają nasze zaufanie do polskiej służby zdrowia na dużą próbę.

Państwowe Ratownictwo Medyczne – statystyki

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 r. w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego działało 1541 zespołów ratownictwa medycznego, 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i 230 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Łącznie odnotowano 3,1 mln wyjazdów na miejsce zdarzenia, przy czym w przeważającej większości przypadków pomocy udzielano w domach pacjentów (70 proc.).

Jednym z podstawowych elementów systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego są Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), w których świadczone są usługi w trzech podstawowych trybach:

  • Ambulatoryjnym.
  • Leczenia jednego dnia (poniżej 24 h).
  • Stacjonarnym (powyżej 24 h).

W 2018 r. najwięcej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym udzielono w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej (złamania, skręcenia, zwichnięcia), chirurgii ogólnej oraz chorób wewnętrznych, natomiast najmniej w zakresie – neurochirurgii i stomatologii. Jak można przeczytać na stronie Rzecznika Praw Pacjenta – na SOR należy zgłaszać się wyłącznie w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Przy czym ocena, czy w danej sytuacji wystąpił stan nagły należy wyłącznie do lekarza, udzielającego pomocy medycznej.

Mapa ilustrująca liczbę Zespołów ratownictwa medycznego według województw w 2018 r. Źródło: Opracowanie GUS: Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2018
Mapa ilustrująca liczbę Zespołów ratownictwa medycznego według województw w 2018 r. Źródło: Opracowanie GUS: Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2018 r.

Segmentacja pacjentów na SOR-ach

Od 8 lipca w Polsce weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie SOR-ów, które wprowadziło obligatoryjny triaż, czyli segmentację pacjentów według tego, czy potrzebują oni natychmiastowej pomocy, czy też mogą z powodzeniem poczekać kilka godzin. Co ważne, decyduje o tym triażysta – wykwalifikowany pracownik medyczny, który wcale nie musi być lekarzem (sic!). Dla ułatwienia tego procesu poszczególnym pacjentom przydzielane są kolory, którym odpowiada stopień pilności oczekiwania na wizytę lekarską:

  • Czerwonka opaska – pomoc natychmiastowa.
  • Pomarańczowa opaska – pomoc w ciągu 10 minut.
  • Żółta opaska – pomoc w ciągu godziny.
  • Niebieska opaska – pomoc w ciągu kilku godzin.
  • Zielona opaska – pomoc w ciągu kilku godzin lub skierowanie do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Podstawowym celem takiego systemu jest ograniczenie kolejek na SOR-ach, a co za tym idzie wielogodzinnego czekania na pomoc medyczną. Niestety, przeważająca większość pacjentów z powodzeniem może poczekać na wizytę w poradni rodzinnej lub udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Zobacz też:

Mapa problemów w Państwowym Ratownictwie Medycznym

Faktem jest, że funkcjonowanie SOR-ów znacznie odbiega od ideału. Normą jest czekanie kilku, a nawet kilkunastu godzin na pomoc lekarza, który często ma nadmiar obowiązków i nie może należycie zająć się pacjentem. Niemniej jednak większość nie zna prawdziwych wewnętrznych problemów Państwowego Ratownictwa Medycznego, a jak wiadomo każda sprawa ma dwie strony medalu. Nietuzinkowym źródłem informacji na ten temat jest Mapa Google pt. „Problemy w Państwowym Ratownictwie Medycznym”, która powstała na podstawie anonimowych informacji od pracowników PRM-u.

Przykładowe problemy w Państwowym Ratownictwie Medycznym w poszczególnych miastach:WARSZAWAWarszawa Bródno: wstrzymanie przyjmowania pacjentów na oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii ze względu na zbyt małą liczbę personelu medycznego.
WROCŁAWSzpital Brochów: Brakuje personelu medycznego, co skutkuje problemami w osadzaniu dyżurów, brak podwyżek dla osób zatrudnionych na kontrakcie.
CZĘSTOCHOWAAwanse na Kierownika Zespołu Ratownika Medycznego niezgodne z regulaminem, brak lekarzy na karetkach typu S, nepotyzm, niewypłacony dodatek za lipiec.
KRAKÓWPrzyznanie lekarzom 10 zł/h podwyżki kosztem obcięcia premii o 50 proc. ratownikom medycznym.
POZNAŃProgram ECMO nie funkcjonuje w praktyce, ponieważ brakuje wykwalifikowanych pracowników medycznych, kierowcy karetek pracują po 48 h (zdarza się, że funkcję sanitariusza i kierowcy pełni ta sama osoba 60 h z rzędu), brakuje personelu medycznego.
BYDGOSZCZBrakuje personelu medycznego, niskie wynagrodzenia dla ratowników medycznych.
ZIELONA GÓRABrak specjalisty medycyny ratunkowej, brak całodobowego dostępu do pracowni endoskopowej, obowiązkowe nadgodziny dla pielęgniarek i ratowników medycznych.
GDAŃSKSzpital psychiatryczny: brakuje personelu medycznego.Szpital św. Wojciecha: brakuje personelu medycznego.

Szpital Wojewódzki: od września pacjenci SOR-u ze schorzeniami chirurgicznymi mają trafiać do internistów i lekarzy medycyny rodzinnej.
KIELCEBrakuje obsady lekarskiej, sytuacja, w której jeden lekarz obstawia dyżur zawałowy, a także udary i naczyniówkę.
ŁÓDŹBrakuje personelu medycznego, brak podwyżek dla ratowników medycznych, mimo że znalazły się pieniądze dla dyspozytorów.

Źródła:

  1. Opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego (GUS): Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w Polsce w 2018 r. https://stat.gov.pl/.../pomoc_dorazna_i_ratownictwo_medyczne_w_2018_r.docx
  2. Kalis A., System Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce "Zeszyty Naukowe SGSP" 2016;60(4): 168-183.

"Chcemy mieć za co wyżywić rodziny". Ratownicy medyczni protestowali, żądając podwyżek:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia