Postawa zależy od stóp. Zgłoś swoje dziecko na bezpłatne badania u fizjoterapeuty. Program adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 16 lat

Marek Długopolski
Opracowanie:
Prawie 3,5 tysiąca dzieci z całej Polski zostało przebadanych w pilotażowym programie badania stóp dzieci i młodzieży
Prawie 3,5 tysiąca dzieci z całej Polski zostało przebadanych w pilotażowym programie badania stóp dzieci i młodzieży 123rf
Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci. W Małopolsce skorzystało z niego do tej pory 163 dzieci. Badania są bezpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wciąż można z nich skorzystać. Program adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 16 lat.

Od maja 2023 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce. W Małopolsce za pilotaż odpowiada Centrum Zdrowia Tuchów. W każdej chwili można się zgłosić i umówić na wizytę. W badaniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 16 lat.

Najwięcej zbadano dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym. Potwierdzają to wstępne wyniki pilotażu. Ponad 44 proc. wszystkich uczestników pilotażu zostało objętych dalszą opieką fizjoterapeutów.

W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, wymagających szerszych badań, opiekunowie przebadanych młodych pacjentów są informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji. W Małopolsce największą grupą dzieci, która korzysta z pilotażu, są te w wieku 5-11 lat. Dane są niepokojące: ponad 47 procent z nich wymaga dalszej konsultacji, w tym rehabilitacji.

Płaskostopie i koślawość pięt to najczęstsze wady

Najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt. Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców, kierowane są na konsultacje i rehabilitację. W wielu przypadkach pracownicy placówek wyposażają rodziców i małych pacjentów w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie.

Program trwa, można się zapisać

Pilotażowy program badania stóp potrwa do 2025 roku. W ramach programu fizjoterapeuta sprawdzi, czy dziecko nie ma wad postawy i wykona:

  • badania ręczne, które pozwolą ocenić stan stóp, zdiagnozować przyczyny wad i wskazać miejsca, gdzie odczuwalny jest ból;
  • badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp;
  • komputerowe badanie stóp na platformie, polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

Na badania nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zgłosić się do Centrum Zdrowia Tuchów: ul. Mickiewicza 36, Tuchów, rejestracja: 14 652 55 03.

Środy z fizjoterapeutami w Małopolskim NFZ

W każdą ostatnią środę miesiąca w małopolskim NFZ, w sali obsługi klientów w Krakowie (ul. Wadowicka 8W) oraz w Delegaturze MOW NFZ w Tarnowie (al. Solidarności 5-9), dyżurują przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Fizjoterapeuci udzielają konsultacji i wyjaśniają, jak ruch wpływa na zdrowie.

W Krakowie można z nimi omówić wyniki bezpłatnych pomiarów wykonanych w kiosku profilaktycznym i porozmawiać o najlepszej formie aktywności fizycznej dla siebie. Z konsultacji mogą skorzystać również dzieci.
Szczegóły na stronie Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ www.nfz-krakow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia