Odra atakuje Polaków. PZH: Osiem razy więcej zachorowań w 2019 roku

Monika Piorun
Monika Piorun
Uwaga na odrę! Do połowy lutego 2019 roku w Polsce zachorowało ponad osiem razy więcej osób niż w tym samym okresie w 2018 roku. Przed rekordowym wzrostem zachorowań na odrę ostrzega też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Uwaga na odrę! Do połowy lutego 2019 roku w Polsce zachorowało ponad osiem razy więcej osób niż w tym samym okresie w 2018 roku. Przed rekordowym wzrostem zachorowań na odrę ostrzega też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). HONGQI ZHANG/123RF
Według najnowszego meldunku epidemiologicznego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba zachorowań na odrę w Polsce od początku 2019 roku wzrosła prawie ośmiokrotnie w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Od stycznia do połowy lutego 2019 roku w Polsce na odrę zachorowało w sumie 217 osób. Rok wcześniej takich przypadków było zaledwie 28. W ciągu całego 2018 roku tę chorobę zakaźną zdiagnozowano u 349 pacjentów. Najnowsze dane pokazują, że w pierwszej połowie lutego doszło do ponad ośmiokrotnego wzrostu zachorowań na odrę w naszym kraju w porównaniu do danych z poprzedniego roku.

Według najnowszego meldunku epidemiologicznego NIZP-PZH od początku 2019 roku doszło do ponad ośmiokrotnego wzrostu przypadków odry w porównaniu do analogicznego
Według najnowszego meldunku epidemiologicznego NIZP-PZH od początku 2019 roku doszło do ponad ośmiokrotnego wzrostu przypadków odry w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. NIZP-PZH

NIZP – PZH podaje, że najwięcej chorych (ponad 26 procent) stanowią osoby w wieku 30-39 lat. Wśród pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę, 46 było zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki przeciwko odrze, a 42 przyjęły jedną dawkę preparatu. Do powikłań po odrze doszło u 12 osób. Nie zanotowano żadnych przypadków śmiertelnych.

Najwyższa liczba zachorowań na odrę w Europie od 10 lat

Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w 2018 roku w Europie zanotowano rekordową liczbę 82 tys. przypadków odry. Eksperci potwierdzają, że statystyki dotyczące odry na naszym kontynencie są najgorsze w ostatniej dekadzie. W porównaniu do poprzedniego okresu (wg danych z 2017 roku) doszło do trzykrotnego wzrostu zachorowań na odrę w Europie.

Warto przeczytać:

Wirusem wywołującym chorobę najłatwiej jest się zarazić m.in. poprzez przebywanie w obecności zainfekowanej osoby, bliski kontakt z wydzielinami pochodzącymi z jej nosa lub gardła czy dotykanie powierzchni, na której są obecne drobnoustroje chorobotwórcze. Czasami wystarczy zwykłe kichnięcie, naciśnięcie klamki, na której są zarazki lub samo przebywanie w miejscu, w którym są obecne wirusy odry. Najskuteczniejszą ochronę przed chorobą stanowią szczepienia.

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Do pierwszych objawów odry można zaliczyć gorączkę, kaszel, katar oraz wysypkę (która pojawia się najpierw na twarzy, a potem na całym ciele w ciągu kilku dni od zarażenia). Dodatkowo może dojść do stanów zapalnych m.in. spojówek, jelit, ośrodkowego układu nerwowego, ucha środkowego lub zapalenia oskrzeli.

Źródło:
Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP-PZH

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia