Nowy objaw COVID-19 u osób starszych! Bywa jedynym symptomem pojawiającym się w przebiegu zakażenia koronawirusem

Martyna Jaros
Infekcja koronawirusem jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów z uwagi na choroby towarzyszące, które obniżają naturalne siły obronne organizmu.
Infekcja koronawirusem jest szczególnie niebezpieczna dla seniorów z uwagi na choroby towarzyszące, które obniżają naturalne siły obronne organizmu. pixabay
Objawy COVID-19 u osób starszych mogą być inne niż w pozostałych grupach wiekowych – takich informacji dostarczyły wyniki badania przeprowadzonego wśród osób po 65. roku życia i starszych, z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Co kluczowe, nowy zaobserwowany symptom może być jedynym objawem choroby koronawirusowej u ludzi w wieku podeszłym! Lekarze i opiekunowie powinni uważnie obserwować swoich podopiecznych, by w porę udzielić pomocy.

Badanie objawów COVID-19 u osób starszych

Typowymi objawami COVID-19, które prawdopodobnie zna już każdy z nas, są kaszel, duszności, gorączka i ogólne zmęczenie. Jednak w niektórych przypadkach, choroba może mieć przebieg łagodny, nie dając o sobie znać. Z drugiej strony wyniki nowych badań pokazują, że symptomy świadczące o infekcji koronawirusem mogą być różne w zależności od wieku chorego.

Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii zaobserwował nowe objawy COVID-19 u osób starszych. To zaburzenia natury psychicznej, w postaci majaczenia i dezorientacji (tzw. delirium), które mogą wystąpić jako jedyny symptom zakażenia. Ich wystąpienie powinno być znakiem ostrzegawczym dla opiekunów, oraz lekarzy zajmujących się seniorami.

Odkrycia dokonał zespół badawczy kierowany przez specjalistkę kliniczną i geriatrę dr Rose Penfold z King's College w Londynie. Efekty pracy opublikowano w renomowanym czasopiśmie Age and Aging.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Od tego czasu wiele osób przebyło COVID-19, często bez objawów lub z symptomami przypominającymi zwykłe przeziębienie. Sprawdź, czy od tego czasu nie odczuwałeś objawów wskazujących na możliwość przejścia niewykrytej infekcji!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Majaczenie i dezorientacja u seniora mogą świadczyć o COVID-19!

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. U 25 procent osób starszych w przebiegu COVID-19 występowało majaczenie i dezorientacja, a u pozostałych – jeden z wymienionych. Należy podkreślić, że na ich wystąpienie duże znaczenie miał ogólny stan zdrowia seniorów. Ci, którzy zgodnie z testem Clinical Frailty Scale (służy on do oceny stanu zdrowia pacjenta) zostali sklasyfikowani jako słabi, gorzej przechodzili infekcję niż Ci o lepszym zdrowiu. Doprecyzowując, osoby w gorszej kondycji miały choroby towarzyszące, cechowały się gorszym stanem odżywiania organizmu i mniejszą sprawnością fizyczną.

Grupę badawczą stanowiło w sumie 855 osób po 65 r.ż. z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. 322 osoby były hospitalizowane z powodu COVID-19, a 535 korzystało z aplikacji COVID-19 Symptom Study, która została opracowana do rejestrowania objawów i raportowania o stanie zdrowia. Analizowane dane zbierano od marca do maja b.r.

Znaczenie wyników

„Starsi, słabsi ludzie są bardziej narażeni na COVID-19 niż ci, którzy są sprawniejsi, a nasze wyniki pokazują, że majaczenie jest kluczowym objawem w tej grupie.” – podkreśla Dr Rose Penfold z King's College. Specjalistka dodaje, że „lekarze i opiekunowie powinni uważać na wszelkie zmiany stanu psychicznego u osób starszych, takie jak dezorientacja lub dziwne zachowanie, i zwracać uwagę na fakt, że może to być wczesny objaw zakażenia koronawirusem”.

To badanie jako pierwsze wskazuje, że majaczenie może być jednym z objawów COVID-19 u osób starszych. Zdecydowanie sugeruje to potrzebę wykonania kolejnych, które dostarczą więcej informacji. Pionierskie prace podkreślają jednak potrzebę systematycznej oceny słabości u seniorów, a także ich stanu psychicznego. Lekarze, którzy zaobserwowali u osób starszych nietypowe symptomy natury psychicznej, mogą podejrzewać u nich COVID-19.

Podstępny i zagrażający zdrowiu oraz życiu wirus HCV jest przenoszony za pomocą krwi. O zakażenie więc nie trudno! Na kolejnych zdjęciach znajdują się sytuacje dnia codziennego, które powinny skłonić do wykonania testu na obecność przeciwciał anty-HCV, których wykrycie we krwi świadczy o infekcji. Warto podjąć ten trud, by zadbać o zdrowie swoje i najbliższych.

Wirus HCV groźniejszy niż HIV! Sprawdź, kto powinien się zba...

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krystyna

Teraz wszystko to covid.....

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia