Badanie objawów COVID-19 u osób starszych
Typowymi objawami COVID-19, które prawdopodobnie zna już każdy z nas, są kaszel, duszności, gorączka i ogólne zmęczenie. Jednak w niektórych przypadkach, choroba może mieć przebieg łagodny, nie dając o sobie znać. Z drugiej strony wyniki nowych badań pokazują, że symptomy świadczące o infekcji koronawirusem mogą być różne w zależności od wieku chorego.
Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii zaobserwował nowe objawy COVID-19 u osób starszych. To zaburzenia natury psychicznej, w postaci majaczenia i dezorientacji (tzw. delirium), które mogą wystąpić jako jedyny symptom zakażenia. Ich wystąpienie powinno być znakiem ostrzegawczym dla opiekunów, oraz lekarzy zajmujących się seniorami.
Odkrycia dokonał zespół badawczy kierowany przez specjalistkę kliniczną i geriatrę dr Rose Penfold z King's College w Londynie. Efekty pracy opublikowano w renomowanym czasopiśmie Age and Aging.
Majaczenie i dezorientacja u seniora mogą świadczyć o COVID-19!
Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. U 25 procent osób starszych w przebiegu COVID-19 występowało majaczenie i dezorientacja, a u pozostałych – jeden z wymienionych. Należy podkreślić, że na ich wystąpienie duże znaczenie miał ogólny stan zdrowia seniorów. Ci, którzy zgodnie z testem Clinical Frailty Scale (służy on do oceny stanu zdrowia pacjenta) zostali sklasyfikowani jako słabi, gorzej przechodzili infekcję niż Ci o lepszym zdrowiu. Doprecyzowując, osoby w gorszej kondycji miały choroby towarzyszące, cechowały się gorszym stanem odżywiania organizmu i mniejszą sprawnością fizyczną.
Grupę badawczą stanowiło w sumie 855 osób po 65 r.ż. z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. 322 osoby były hospitalizowane z powodu COVID-19, a 535 korzystało z aplikacji COVID-19 Symptom Study, która została opracowana do rejestrowania objawów i raportowania o stanie zdrowia. Analizowane dane zbierano od marca do maja b.r.
Znaczenie wyników
„Starsi, słabsi ludzie są bardziej narażeni na COVID-19 niż ci, którzy są sprawniejsi, a nasze wyniki pokazują, że majaczenie jest kluczowym objawem w tej grupie.” – podkreśla Dr Rose Penfold z King's College. Specjalistka dodaje, że „lekarze i opiekunowie powinni uważać na wszelkie zmiany stanu psychicznego u osób starszych, takie jak dezorientacja lub dziwne zachowanie, i zwracać uwagę na fakt, że może to być wczesny objaw zakażenia koronawirusem”.
To badanie jako pierwsze wskazuje, że majaczenie może być jednym z objawów COVID-19 u osób starszych. Zdecydowanie sugeruje to potrzebę wykonania kolejnych, które dostarczą więcej informacji. Pionierskie prace podkreślają jednak potrzebę systematycznej oceny słabości u seniorów, a także ich stanu psychicznego. Lekarze, którzy zaobserwowali u osób starszych nietypowe symptomy natury psychicznej, mogą podejrzewać u nich COVID-19.
Źródło:
- Zazzara M.B., Penfold R. S.: Probable delirium is a presenting symptom of COVID-19 in frail, older adults.... Age and Aging, 2020.