Nastolatkowie z niepełnosprawnością mieli stracić świadczenia z końcem września. Zmiana przepisów zachowa ważność orzeczeń

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Orzeczenie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności to podstawa do uzyskania świadczeń. Ich ważność, przedłużona z powodu pandemii, miała wygasnąć dla osób powyżej 16. roku życia już z końcem września. Tak jednak nie będzie i młodzież utrzyma swoje uprawnienia. Prezydent podpisał już ustawę.

Spis treści

Co z orzeczeniem o niepełnosprawności 2024?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią COVID-19, wygasa 30 września 2024 r. W związku z tym Sejm uchwalił w lipcu nowelizację ustawy, która umożliwia zachowanie ważności tych orzeczeń do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy pod warunkiem złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

Młoda niepełnosprawna kobieta na wózku inwalidzkim
Z niepełnosprawnością żyje w Polsce 3,4-5,4 proc. dzieci i młodzieży. W grupie wiekowej 14–19 lat problem ten dotyka 3,5 proc. osób halfpoint/123RF

Z noweli wynika jednak, że zachowanie ważności orzeczenia jest ogranicza wiek osoby z niepełnosprawnością, bo jest możliwe nie dłużej niż do dnia ukończenia przez nią 16 lat. Oznacza to, że osoby po 16. r.ż. stracą ważność orzeczeń, a tym samym utracą swoje świadczenia.

W związku z tym 25 września 2024 r. Sejm uchwalił w nowelizację ustawy zakładającą przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. W dniu 8 października zyskała ona podpis Prezydenta RP.

Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności bez względu na wiek

Nowa regulacja naprawia lukę prawną, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Za nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymały się trzy osoby.

Regulacja, której projekt wnieśli do Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, zakłada zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że problem dotyczy około 5400 osób. Już wcześniej Sejm przegłosował wniosek o natychmiastowe przejście do trzeciego czytania projektu, bez odsyłania go do komisji.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia