Spis treści
Co z orzeczeniem o niepełnosprawności 2024?
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią COVID-19, wygasa 30 września 2024 r. W związku z tym Sejm uchwalił w lipcu nowelizację ustawy, która umożliwia zachowanie ważności tych orzeczeń do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy pod warunkiem złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.
Z noweli wynika jednak, że zachowanie ważności orzeczenia jest ogranicza wiek osoby z niepełnosprawnością, bo jest możliwe nie dłużej niż do dnia ukończenia przez nią 16 lat. Oznacza to, że osoby po 16. r.ż. stracą ważność orzeczeń, a tym samym utracą swoje świadczenia.
W związku z tym 25 września 2024 r. Sejm uchwalił w nowelizację ustawy zakładającą przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma. W dniu 8 października zyskała ona podpis Prezydenta RP.
Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności bez względu na wiek
Nowa regulacja naprawia lukę prawną, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Za nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymały się trzy osoby.
Regulacja, której projekt wnieśli do Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, zakłada zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że problem dotyczy około 5400 osób. Już wcześniej Sejm przegłosował wniosek o natychmiastowe przejście do trzeciego czytania projektu, bez odsyłania go do komisji.
Źródło: