Nastolatkowie z niepełnosprawnością mieli stracić świadczenia z końcem września. Zmiana przepisów zachowa ważność orzeczeń

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Orzeczenie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności to podstawa do uzyskania świadczeń. Ich ważność, przedłużona z powodu pandemii, miała wygasnąć dla osób powyżej 16. roku życia już z końcem września. Tak jednak nie będzie i młodzież utrzyma swoje uprawnienia.

Spis treści

Co z orzeczeniem o niepełnosprawności 2024?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku z epidemią COVID-19, wygasa 30 września 2024 r. W związku z tym Sejm uchwalił w lipcu nowelizację ustawy, która umożliwia zachowanie ważności tych orzeczeń do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy pod warunkiem złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie jego ważności.

Młoda niepełnosprawna kobieta na wózku inwalidzkim
Z niepełnosprawnością żyje w Polsce 3,4-5,4 proc. dzieci i młodzieży. W grupie wiekowej 14–19 lat problem ten dotyka 3,5 proc. osób halfpoint/123RF

Z noweli wynika jednak, że zachowanie ważności orzeczenia jest ogranicza wiek osoby z niepełnosprawnością, bo jest możliwe nie dłużej niż do dnia ukończenia przez nią 16 lat. Oznacza to, że osoby po 16. r.ż. stracą ważność orzeczeń, a tym samym utracą swoje świadczenia.

W związku z tym 25 września 2024 r. Sejm uchwalił w nowelizację ustawy zakładającą przedłużenie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek osoby, która ją ma.

Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności bez względu na wiek

Nowa regulacja naprawia lukę prawną, przez którą osoby po ukończeniu 16. roku życia straciłyby ważność orzeczeń po 30 września 2024 r. Za nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymały się trzy osoby. Teraz nowela trafi do Senatu.

Regulacja, której projekt wnieśli do Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, zakłada zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności bez względu na wiek do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że problem dotyczy około 5400 osób. Już wcześniej Sejm przegłosował wniosek o natychmiastowe przejście do trzeciego czytania projektu, bez odsyłania go do komisji.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia