Na odrę w Polsce do połowy marca 2019 zachorowało więcej osób niż w całym 2018 roku

Monika Piorun
Monika Piorun
Do połowy marca 2019 roku w Polsce 434 osoby zachorowały na odrę. W całym 2018 roku podobnych przypadków było 339.
Do połowy marca 2019 roku w Polsce 434 osoby zachorowały na odrę. W całym 2018 roku podobnych przypadków było 339. Andrey Malov/123RF
Odra nie daje o sobie zapomnieć Polakom. Według najnowszego meldunku epidemiologicznego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od początku roku do połowy marca 2019 w Polsce na odrę zachorowały aż 434 osoby. W całym 2018 roku doszło do 339 podobnych przypadków.

Niestety najnowsze dane dotyczące odry w Polsce nie napawają optymizmem. Od stycznia bieżącego roku zarejestrowano 434 przypadki tej choroby na terenie naszego kraju. W analogicznym okresie w 2018 roku tylko u 31 pacjentów stwierdzono podobne objawy.

Liczba zachorowań na odrę w 2019 roku tylko do połowy marca jest wyższa niż w całym 2018 roku, kiedy doszło w sumie do 339 przypadków tej choroby zakaźnej. Skala zachorowań na odrę jest na tyle poważna, że najnowsze dane udostępnione przez NIZP-PZH skomentowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Do połowy marca 2019 roku na odrę zachorowało więcej Polaków niż w całym 2018 roku

Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, analityk i ekspert w zakresie bezpieczeństwa, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że:

Liczba zachorowań i zapadalność na odrę cały czas jest bardzo wysoka. Od 1.01 do 15.03 br. mieliśmy 434 przypadki (w tym samym okresie 2018 r. - 31), a zapadalność, czyli liczba nowo zarejestrowanych przypadków choroby na 100 tys. osób wynosiła 1,13 a w 2018 r. - 0,08.

Europa ma coraz większy problem z odrą

W lutym 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia alarmowała, że liczba przypadków odry w Europie w 2018 roku była najwyższa w ostatniej dekadzie. Najwięcej chorych zdiagnozowano na Ukrainie. Problem z zachorowaniami na odrę wystąpił też m.in. w Serbii, Francji, Rosji oraz Grecji.

Lekarze podkreślają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed tą wysoce zaraźliwą chorobą, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez bezpośrednią styczność z zarażonymi są szczepienia ochronne przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR).

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze symptomy odry (tj. gorączkę, silny kaszel, wysypkę, światłowstręt lub zapalenie spojówek i nieżyt z nosa, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza. Jednym z najczęstszych powikłań po odrze jest zapalenie ucha środkowego, zakażenia żołądkowo-jelitowe oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

W Polsce obowiązuje lista szczepień, które zgodnie z prawem musi przyjąć każde dziecko. Są one darmowe, a to, kiedy i czy zaszczepiliśmy dziecko weryfikują przychodnie. Na jakie choroby trzeba się szczepić i jakie są ich objawy? Zobacz w galerii listę darmowych i obowiązkowych szczepień --------->

Obowiązkowe szczepienia: Zobacz groźne choroby, na które mus...

Przed dramatycznym wzrostem zachorowań na odrę już w 2018 roku ostrzegała Komisja Europejska.

Zobacz również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia