W Polsce nie zabraknie leków
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano pod koniec czerwca obwieszczenie z listą leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Lista obowiązuje od 1 lipca. Znalazło się na niej ponad 200 leków.
Minister Adam Niedzielski pytany był w Polsat News o to, „z czego wynika ten problem, że w aptekach brakuje leków”.
– To, że my publikujemy listę leków, które podlegają pewnym restrykcjom, jeżeli chodzi o wywóz, nie oznacza, że to jest lista brakujących leków. To jest działanie prewencyjne, które właśnie ma zapobiec takiej sytuacji. Ono przede wszystkim koncentruje się na tych lekach, które są stosunkowo atrakcyjne cenowo w Polsce i w związku z tym jest zwiększone ryzyko tego, że np. hurtownie czy producenci będą chcieli w skali międzynarodowej sprzedawać je niekoniecznie na polskim rynku – podkreślił szef MZ.
Zdaniem Niedzielskiego „w tym przypadku jesteśmy ofiarą dobrych negocjacji, które prowadzimy”. „Mamy system, który monitoruje stan tych leków i zapasów w hurtowniach. Takich systemowych braków – według raportów, które otrzymuję – nie ma” – dodał.
Lista leków zagrożonych brakiem dostępności to „standardowa procedura”
Niedzielski podkreślił, że lista leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest publikowana w regularnych odstępach czasu. „To jest standardowa procedura i prosiłbym, żeby nie wzniecać emocji, bo póki co nie mamy informacji o ograniczeniu dostępności leków” – zaapelował.
Lista dostępna jest tutaj. (PAP)
Autorka: Agata Zbieg
agz/ joz/
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: