Wkrótce w aptekach może zabraknąć wielu leków. Wśród nich są środki na zakrzepicę, cukrzycę i depresję. Sprawdź, czy Twój lek jest na liście

Monika Góralska
W lipcu w aptekach może zabraknąć leków takich, jak Clexane, Kreon, Neoparin czy Concerta.
W lipcu w aptekach może zabraknąć leków takich, jak Clexane, Kreon, Neoparin czy Concerta. Smederevac/gettyimages.com
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w lipcu. Znajduje się na niej aż 215 pozycji, a wśród leków, które już wkrótce mogą nie być dostępne w żadnej aptece w Polsce wymienia się m.in. powszechnie stosowany lek przeciwzakrzepowy Clexane, popularny lek na astmę Berodual czy mieszanki mlekozastępcze dla niemowląt Nutramigen i Neocate. Sprawdź, czy twój lek również znajduje się na tej liście.

Spis treści

Długa lista leków, których wkrótce może zabraknąć w aptekach

Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, znajdują się produkty stosowane przez pacjentów z chorobami rzadkimi, ale jest na niej również wiele popularnych leków. powszechnie stosowanych m.in. w leczeniu cukrzycy, astmy, depresji czy zakrzepicy.

Lista obejmuje m.in.:

  • Clexane – lek przeciwzakrzepowy wydawany na receptę, stosowany głównie u pacjentów po operacjach,
  • Berodual – stosowany w leczeniu astmy i chorób układu oddechowego,
  • Humulin R i Humulin N – czyli insulinę stosowaną w leczeniu cukrzycy, obniżająca stężenie glukozy we krwi,
  • Abilify Maintena – lek neuroleptyczny, stosowany w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych,
  • Kreon – zawierający mieszaninę enzymów trawiennych, wskazany w zaburzeniach trawienia,
  • Neocate Junior – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla dzieci,
  • Nutramigen – hipoalergiczny preparat mlekozastępczy, stosowany u niemowląt z nietolerancją białek mleka krowiego.

Pełna lista leków wycofywanych ze sprzedaży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia tutaj.

Dlaczego brakuje leków?

W ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej informacji o braku kolejnych leków w polskich aptekach. Niektóre preparaty wycofują z naszego rynku sami producenci, inne są niedostępne z powodu opóźnionych dostaw. Często problemem jest również brak dostępności danego leku z powodu obawy pacjentów przed taką sytuacją i wykupywaniem preparatów na zapas.

Czytaj także: Ważny lek dla dzieci znika z aptek. Nie ma zamienników. Producent wycofuje go z Polski, będzie dostępny tylko do wyczerpania zapasów

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ministerstwo nie wyjaśnia jednak dokładnej przyczyny braku aż tak dużej ilości leków w lipcu. We wstępie do obwieszczenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:

Na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. 1977 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 830, 974 i 1095) ustala się na dzień 1 lipca 2022 r. wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiący załącznik do obwieszczenia.

Uzupełnij domową apteczkę
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia