Wkrótce w aptekach może zabraknąć wielu leków. Wśród nich są środki na zakrzepicę, cukrzycę i depresję. Sprawdź, czy Twój lek jest na liście

Monika Góralska
W lipcu w aptekach może zabraknąć leków takich, jak Clexane, Kreon, Neoparin czy Concerta.
W lipcu w aptekach może zabraknąć leków takich, jak Clexane, Kreon, Neoparin czy Concerta. Smederevac/gettyimages.com
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w lipcu. Znajduje się na niej aż 215 pozycji, a wśród leków, które już wkrótce mogą nie być dostępne w żadnej aptece w Polsce wymienia się m.in. powszechnie stosowany lek przeciwzakrzepowy Clexane, popularny lek na astmę Berodual czy mieszanki mlekozastępcze dla niemowląt Nutramigen i Neocate. Sprawdź, czy twój lek również znajduje się na tej liście.

Spis treści

Długa lista leków, których wkrótce może zabraknąć w aptekach

Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, znajdują się produkty stosowane przez pacjentów z chorobami rzadkimi, ale jest na niej również wiele popularnych leków. powszechnie stosowanych m.in. w leczeniu cukrzycy, astmy, depresji czy zakrzepicy.

Lista obejmuje m.in.:

  • Clexane – lek przeciwzakrzepowy wydawany na receptę, stosowany głównie u pacjentów po operacjach,
  • Berodual – stosowany w leczeniu astmy i chorób układu oddechowego,
  • Humulin R i Humulin N – czyli insulinę stosowaną w leczeniu cukrzycy, obniżająca stężenie glukozy we krwi,
  • Abilify Maintena – lek neuroleptyczny, stosowany w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych,
  • Kreon – zawierający mieszaninę enzymów trawiennych, wskazany w zaburzeniach trawienia,
  • Neocate Junior – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla dzieci,
  • Nutramigen – hipoalergiczny preparat mlekozastępczy, stosowany u niemowląt z nietolerancją białek mleka krowiego.

Pełna lista leków wycofywanych ze sprzedaży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia tutaj.

Dlaczego brakuje leków?

W ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej informacji o braku kolejnych leków w polskich aptekach. Niektóre preparaty wycofują z naszego rynku sami producenci, inne są niedostępne z powodu opóźnionych dostaw. Często problemem jest również brak dostępności danego leku z powodu obawy pacjentów przed taką sytuacją i wykupywaniem preparatów na zapas.

Czytaj także: Ważny lek dla dzieci znika z aptek. Nie ma zamienników. Producent wycofuje go z Polski, będzie dostępny tylko do wyczerpania zapasów

Ministerstwo nie wyjaśnia jednak dokładnej przyczyny braku aż tak dużej ilości leków w lipcu. We wstępie do obwieszczenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:

Na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. 1977 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 830, 974 i 1095) ustala się na dzień 1 lipca 2022 r. wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiący załącznik do obwieszczenia.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Reklama

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia