Kleszcz urwał ci się przy próbie wyjmowania? Wykonaj tę czynność jak najszybciej, a unikniesz zakażenia

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Po znalezieniu wbitego w skórę kleszcza na sobie, dziecku czy zwierzaku, trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Może się jednak zdarzyć, że przy próbie wyjęcia go część pajęczaka zostanie w ciele. Co zrobić, jeśli kleszcz się urwie? Czy urwany kleszcz zagraża twojemu zdrowiu?

Spis treści

Czy urwany kleszcz jest szkodliwy?

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą przenosić groźne choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dlatego należy jak najszybciej pozbyć się ich z ciała swojego, naszego dziecka, psa czy kota.

Wyjmuje pęsetą kleszcza ze skóry
Głowa lub inne resztki kleszcza pozostające w skórze po jego usunięciu nie zwiększają ryzyka chorób przenoszonych przez pajęczaki. Mogą jednak doprowadzić do infekcji. rbkomar/gettyimages.com

Czasem jednak zabieg ten nie uda się do końca i kleszcz się urwie. Jeśli w skórze zostanie niewielki fragment otworu gębowego kleszcza, nie musisz biec do lekarza czy tym bardziej na SOR. Głowa lub inne resztki kleszcza pozostające w skórze po jego usunięciu nie zwiększają ryzyka chorób przenoszonych przez pajęczaki. Mogą jednak doprowadzić do infekcji. Należy więc przemyć miejsce po kleszczu środkiem dezynfekującym i poczekać kilka dni aż organizm sam pozbędzie się ciała obcego.

Czytaj też: Prawie o 20 procent więcej zakażonych w pierwszej połowie 2024 r.

Jeśli jednak w skórze zostanie głowa kleszcza, należy się jej jak najszybciej pozbyć, ponieważ może dojść do infekcji. Gdy to się jednak nie uda, lepiej iść do lekarza pierwszego kontaktu lub skorzystać z nocnej bądź świątecznej opieki zdrowotnej. Lekarz albo pielęgniarka pomoże nam się pozbyć resztek kleszcza ze skóry.

Jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza?

Ważne jest, aby kleszcza wyjąć jak najszybciej, zmniejszy to ryzyko przeniesienia na nas choroby odkleszczowej. Do wyjmowania kleszcza nie stosuj domowych metod, które nie tylko nie działają, ale mogą też doprowadzić do infekcji i pogorszyć sytuację. Zapomnij więc o smarowaniu kleszcza tłuszczem czy przypalania go. Może to tylko go rozdrażnić i spowodować, że zwymiotuje, co znacznie zwiększy ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami czy wirusami, które znajdują się w jego ślinie i treści żołądka. Nie wykręcaj też kleszcza ani nie wyjmuj go gołą ręką czy metalową, ostrą pęsetą, bo może to doprowadzić do jego urwania.

Aby wyjąć kleszcza wbitego w skórę:

  1. Użyj plastikowej pęsety lub specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy (tzw. kleszczołapki czy haczyków do usuwania kleszczy, które możesz kupić w aptece).
  2. Chwyć kleszcza i stanowczym, ale delikatnym i powolnym ruchem prosto ku górze wyciągnij go ze skóry, nie szarp, bo może to spowodować jego urwanie się.
  3. Zdezynfekuj miejsce wkłucia oraz dłonie.

Obserwuj miejsce wkłucia kleszcza. Jeśli nie goi się prawidłowo, jest zaczerwienione lub pojawia się wokół niego okrągły rumień, który się powiększa, a dodatkowo występują gorączka, zmęczenie i ogólnie złe samopoczucie udaj się do lekarza. Zleci on wykonanie testu na boreliozę.

Co zrobić, jeśli kleszcz się urwał?

Jeśli kleszcz się urwał i w skórze nadal tkwi jego głowa wraz z całym aparatem gębowym, zdezynfekuj skórę w tym miejscu. Następnie użyj sterylnej pęsety z cienkimi końcówkami. Umyj ją wodą z mydłem i przemyj środkiem dezynfekującym. Chwyć głowę kleszcza i stanowczym ruchem prosto do góry wyjmij ją ze skóry.

Jeśli nie możesz uchwycić jej za pomocą pęsety, spróbuj zastosować zdezynfekowaną igłę. Poszerz nią lekko otwór, w którym znajduje się głowa kleszcza, ale w taki sposób, aby nie przerywać ciągłości skóry i nie zrobić ranki. Następnie podważ tkwiącą w skórze główkę kleszcza. Teraz ponownie spróbuj uchwycić ją pęsetą i wyjąć. Po usunięciu resztek kleszcza miejsce wkłucia odkaź preparatem dezynfekującym.

Jeśli nie uda ci się wydobyć resztek pajęczaka ze skóry, skorzystaj z pomocy lekarza. Pamiętaj, żeby nie próbować wyjmować ich wykałaczką czy brzegiem karty kredytowej, bo możesz doprowadzić do zakażenia.

Jak uniknąć ugryzienia kleszcza?

  • Wychodząc do lasu czy parku, chroń się, stosując spraye na kleszcze.
  • Stosuj krople, tabletki lub obroże przeciw kleszczom dla psa czy kota.
  • Kiedy wychodzisz do lasu, parku czy na łąkę, zakładaj jasne ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz nakrycia głowy.
  • Po powrocie z zewnątrz (szczególnie obszarów zalesionych lub takich, gdzie występuje wysoka trawa) od razu sprawdzaj, czy nie złapałeś kleszcza.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia