Spis treści
Muzycy zespołu Perfect koncertują bez Grzegorza Markowskiego
Pandemia koronawirusa odbiła się nie tylko na zdrowiu wielu ludzi, ale także na ich życiu zawodowym. Brak możliwości koncertowania oraz informacja o pogorszeniu się stanu zdrowia Grzegorza Markowskiego sprawiła, że zespół zakończył działalność w 2021 roku.
Wokalista zamieścił na facebookowym profilu swojej córki, Patrycji Markowskiej, wzruszające oświadczenie (pisownia oryginalna):
Korzystając z uprzejmości mojej córki, pragnę Wam coś przekazać za pośrednictwem Jej profilu.
„Chciałbym być sobą”. Wiecie ile razy to śpiewałem, ile razy krzyczałem do Was te słowa? Przez tyle lat, tyle koncertów, tyle wspólnych chwil.
Całe moje życie to był Perfect i było to… perfekcyjnie dobre życie… A słowo „chciałbym” to właściwie „mogę być sobą”. To było zawsze cholernie dla mnie ważne. Z jednej strony była to obietnica dawana sobie, a z drugiej Wam.
Wiem, że bez Was nic by nie było. To jest coś, w co bardzo głęboko wierzę. Dlatego nigdy nie szedłem na kompromisy. I jestem już zbyt stary, by to zmienić.
Gdy z chłopakami żegnaliśmy się z Wami - obiecaliśmy zagrać serię koncertów kończących nasze wspólne perfectowe granie. I to był super plan. Perspektywa, że robi się coś ostatni raz, jest bardzo kusząca.
To było przed pandemią. Przekładamy zaplanowane ponad rok temu koncerty z miesiąca na miesiąc. Przesuwamy, zmieniamy i jednocześnie, co ważne, nie gramy, nie próbujemy razem. A wierzcie bądź nie - to jest bardzo ważne. Bez tego nie da się wyjść i zaszaleć. A to z uwagi m.in. na mój stan zdrowia, który się ostatnio pogorszył.
Z ciężkim sercem chcę Was teraz przeprosić, ale nie mogę udawać, że nic się nie zmieniło i że jestem w stanie zagrać z zespołem dla Was tak jak grałem przez lata. Nie mogę zagrać koncertów, które wiem, że nie będą nawet w połowie takie jak kiedyś. Jest to dla mnie bardzo trudna decyzja.
Kłaniam się Wam nisko. Mam nadzieję, że przyjdzie czas, że zrobię to ze sceny…
Grzegorz Markowski
Muzycy Perfectu początkowo mieli zmienić formułę pożegnalnych koncertów i występować z zaproszonymi gośćmi pod hasłem „Gramy dalej dla Grzegorza”. Do występów bez charyzmatycznego wokalisty jednak nie doszło i 24 maja 2021 roku zespół poinformował o definitywnym zakończeniu działalności. Obecnie muzycy biorą udział w projekcie Adrenalina&Perfect.
Piosenka „Kieszenie” to ostatni utwór wokalisty zespołu Perfect?
O stanie zdrowia Grzegorza Markowskiego powstało wiele spekulacji. Fani martwili się o rockmana, ale zarówno jego córka, Patrycja Markowska, jak i menedżerka, Anna Cieplicka, zapewniły, że Markowskiemu nie dolega żadna poważna choroba. Jedyne, co miało wpłynąć na decyzję o wycofaniu się z występów scenicznych, był zbyt duży wysiłek fizyczny, który musiałby podjąć wokalista.
W 2022 roku powstała piosenka duetu ojca i córki Markowskich „Kieszenie”. W czerwcu 2023 roku Patrycja przyznała, że to może być ich ostatnia wspólna piosenka, bo „tata nie chce już śpiewać”. Nie chce go też zmuszać i szanuje jego decyzję.
Posłuchaj piosenki „Kieszenie”:
W maju 2023 córka lidera Perfect zamieściła na swoim Instagramie post z video z koncertu, gdzie wstępuje ze swoim ojcem.
– To ostatnie występy mojego taty. Ciężko mi w to uwierzyć – pisała.
Obrzęk Reinkego – choroba nauczycieli i wokalistów
Obrzęk Reinkego (łac. oedema Reinke) jest chorobą fałdów głosowych. Powstaje w wyniku drażnienia mechanicznego, a szczególnie narażeni na tę chorobę są ludzie, którzy pracują z głosem – nauczyciele, wokaliści i śpiewacy, a także osoby palące papierosy.
Główne przyczyny obrzęku Reinkego jest stałe i powtarzające się drażnienie krtani. Podrażnienia mogą być spowodowane m.in. przez:
- powtarzające się nadwyrężanie głosu (wokaliści, nauczyciele),
- wdychanie dymu tytoniowego,
- wdychanie przemysłowych toksyn wziewnych (przebywanie w zanieczyszczonych chemicznie i niewentylowanych pomieszczeniach).
Objawami choroby nauczycieli, czyli obrzęku Reinkego są:
- chrypka (bez bólu gardła i objawów przeziębienia),
- chrząkanie,
- chrapanie,
- uczucie ciała obcego,
- trudności w oddychaniu, duszności,
- dysfonia (zmiana barwy czy poziomu głośności głosu).
Początkowa faza obrzęku może wymagać tylko leczenia zachowawczego, w tym rzucenia palenia, zmiany wykonywanego zawodu czy leczenia pod opieką laryngologa. Przydatna może być też psychoterapia.
Jeżeli obrzęk Reinkego utrudnia codzienne funkcjonowanie, wskazana jest operacja. Stosowane są stripping fałdów głosowych oraz mikrolaryngoskopa, czasami rozłożone na dwa etapy, co pomaga uniknąć zrostów przedniego spoidła. Leczenie nie gwarantuje jednak, że choroba nie powróci.
Źródła:
- Reinke's edema management and voice outcomes Laryngoscope Investigative Otolaryngology
- Reinke's Edema THE VOICE FOUNDATION