Godzina ćwiczeń tygodniowo zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 17 proc. Wzmacnianie mięśni może zapobiegać rozwojowi cukrzycy i raka

Monika Góralska
Monika Góralska
30-60 minut ćwiczeń wzmacniających minimum raz w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także zgonu z jej powodu nawet o 60 proc.
30-60 minut ćwiczeń wzmacniających minimum raz w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także zgonu z jej powodu nawet o 60 proc. antoniodiaz/123rf.com
Udostępnij:
Wystarczy 30-60 minut ćwiczeń wzmacniających mięśnie tygodniowo, aby zmniejszyć nawet o 17 proc. ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn, a szczególnie z powodu chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. Udowadnia to metaanaliza wielu badań naukowych przeprowadzona przez japońskich naukowców.

Spis treści

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pozwolą uniknąć wielu chorób

Od dawna wiadomo, że ćwiczenia wzmacniające mięśnie szkieletowe są szczególnie korzystne dla sprawnego działania układu mięśniowo-szkieletowego oraz całego ciała. Według wytycznych WHO dorośli powinni wykonywać je co najmniej 2 razy w tygodniu. Japońscy naukowcy chcieli jednak określić, jakie dokładnie są korzyści z wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie oraz ile powinno się ich robić, aby zmniejszyć ryzyko zgonu.

W tym celu przeprowadzili metaanalizę 16 badań naukowych opublikowanych w latach 2012-2021 w USA, Anglii, Szkocji, Australii i Japonii, aby zbadać wpływ ćwiczeń wzmacniających mięśnie na ogólny stan zdrowia. Wyniki analizy opublikowano na łamach British Journal of Sports Medicine.

Przysiady i prace ogrodowe zmniejszają ryzyko zgonu nawet o 17 proc.!

Metaanaliza japońskich naukowców wykazała, że regularne wykonywanie ćwiczeń takich jak pompki, przysiady, plank (deska), podnoszenie ciężarów, trening z gumami oporowymi, a nawet ciężkie prace ogrodnicze zmniejszają ryzyko zgonu o 10-17 proc. (w porównaniu z brakiem aktywności w ogóle) z jakiejkolwiek przyczyny, a głównie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i raka.

Naukowcy określili, że taki spadek ryzyka wystąpienia wyżej wymienionych chorób oraz zgonu z ich powodu występuje już po regularnym wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających przez 30-60 minut tygodniowo.

Rusz się z kanapy!

Materiały promocyjne partnera

Metaanaliza nie wykazała jednak związku pomiędzy wykonywaniem ćwiczeń wzmacniających a zmniejszeniem ryzyka wystąpienia nowotworów o określonej lokalizacji takich jak np. rak trzustki, okrężnicy, nerki czy pęcherza moczowego. Ciekawym wnioskiem z analizy jest natomiast to, że wykonywanie przez 30-60 minut ćwiczeń wzmacniających minimum raz w tygodniu zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także zgonu z jej powodu nawet o 60 proc.

Czy same ćwiczenia wzmacniające wystarczą?

Metaanaliza wykazała ponadto, że jeszcze lepsze efekty niż samo podnoszenie ciężarów czy robienie mostków daje połączenie ich z ćwiczeniami aerobowymi. Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie i aerobowych takich jak bieganie, wykroki czy pajacyki wiązały się z 40 proc. niższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, a także chorób układu krążenia i całkowitej śmiertelności z powodu raka.

Naukowcy podkreślili, że dostępne dane były dość ograniczone i w dalszej kolejności należy rozszerzyć badania na bardziej zróżnicowane populacje oraz przeanalizować długoterminowy wpływ ćwiczeń, który będzie widoczny po uwzględnieniu danych pochodzących od osób starszych.

Źródło:
Muscle-strengthening activities are associated with lower risk and mortality in major non-communicable diseases: a systematic review and meta-analysis of cohort studies British Journal of Sports Medicine

Wygodne buty sportowe

miejsce #1

adidas

Adidas Terrex Agravic Flow K Fx4101

329,99 zł249,00 zł-25%
miejsce #2

Reebok

Reebok Energen Lite S42772

170,99 zł155,47 zł-9%
miejsce #3

adidas

Adidas Buty Runfalcon G28970

169,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie