Firma z Wrocławia stworzyła nową kategorię leków. Skorzystają chorzy onkologicznie i diabetycy [ZDJĘCIA]

Monika Fajge
Przełomowa technologia jest na etapie badań, ale już zainteresowała duży francuski koncern farmaceutyczny.
Przełomowa technologia jest na etapie badań, ale już zainteresowała duży francuski koncern farmaceutyczny. Paweł Relikowski
Przełomowa technologia jest na etapie badań, ale już zainteresowała duży francuski koncern farmaceutyczny. Leki będą podawane pacjentom przez skórę – za pomocą specjalnych plastrów. To przełomowa wiadomość m.in. dla pacjentów onkologicznych i diabetyków, bo oznacza odejście od wyniszczających chemioterapii czy bolesnych zastrzyków z insuliną.

Nową kategorię leków działających precyzyjnie na chore tkanki stworzyła wrocławska firma Biotts

– Od zawsze zastanawiałem się jak leczyć zmienione chorobowo tkanki, aby nie cierpiał cały organizm i zdrowe komórki – mówi dr Paweł Biernat, prezes spółki. – Po wielu latach pracy stworzyliśmy uniwersalny system przenoszący przez skórę dużo większe cząsteczki, niż obecnie robi to światowa konkurencja. Możemy kontrolować szybkość i głębokość wchłaniania leku tak, aby trafić wyłącznie do chorobowo zmienionych tkanek lub krążenia ogólnoustrojowego.

Rewolucja w podawaniu leków

Do tej pory, mimo wielu prób, opracowano tylko 44 leki w formie plastrów, bazujące tylko na 13 substancjach czynnych. Technologię wykorzystuje się np. w plastrach nikotynowych czy hormonalnych. Sam transport leków przez skórę nie jest więc niczym nowym. Nowością jest to, jakie leki można w ten sposób zaaplikować.

Dotychczasowe rozwiązania pozwalają podawać przez skórę wyłącznie substancje rozpuszczalne w tłuszczach i tylko niewielkie cząsteczki. Naukowcy z Wrocławia udowodnili, że przez skórę można przenosić duże cząsteczki, także rozpuszczalne w wodzie i białka. Można też przenosić kilka substancji jednocześnie. Przykładem takich substancji są peptydy stosowane w leczeniu cukrzycy typu II.

– Nasz system to złożona struktura umożliwiająca dotarcie leczniczym cząsteczkom w głąb naszego organizmu. Po pierwsze – nie uszkadza skóry, jest biodegradowalny, po drugie – lek, czyli substancja czynna, jest zamknięta w nośniku, przez co nie traci swojej aktywności i właściwości – wyjaśnia dr Paweł Biernat.

Skuteczność nowej technologii potwierdzają badania laboratoryjne

– Uzyskaliśmy pozytywne wyniki badań na dużych i małych gryzoniach, dzięki którym przystąpiliśmy do kolejnego etapu, czyli do badań na większych zwierzętach (świniach). Wyników spodziewamy się z końcem września – mówi Hanna Dopierała-Bartczak, kierownik laboratorium Biotts.

Firma złoży niedługo pełną dokumentację do Urzędu Rejestracji Leków w celu wkroczenia w pierwszą fazę badań klinicznych.

– Obecnie przygotowujemy się do przeskalowania naszej technologii z laboratorium na produkcję, dlatego, w procesie przetargu publicznego wybraliśmy firmę, która wytworzy dla nas plastry do badań klinicznych – dodaje Dopierała-Bartczak.

Spółka planuje rozpocząć pierwszą fazę badań klinicznych na ludziach w przyszłym roku (2023).

Szansa dla chorych na cukrzycę i nowotwory

Badania wrocławskiej spółki dają nadzieję pacjentom onkologicznym i diabetykom, którzy teraz skazani są na wyniszczające chemioterapie i bolesne zastrzyki z insuliną.

– Wyobraźmy sobie leki podawane na raka w formie maści lub plastra matrycowego – działamy tylko na miejscowo zmieniono tkanki, dostarczając substancje czynne bezpośrednio w miejsce, gdzie nasze ciało choruje. Dla nas bardzo ważny jest komfort pacjenta i efektywność terapii. W tym kontekście istotna jest skuteczność naszego nośnika niezależnie, czy będzie on w postaci plastra, maści lub żelu, a dzięki opracowanej technologii przenosimy przez skórę naprawdę duże cząsteczki. To jest przełomowe odkrycie. Terapia celowana umożliwi odciążenie całego organizmu, a to może oznaczać koniec z wyczerpującymi terapiami – mówi dr Jan Meler, współzałożyciel Biotts.

Wrocławska firma nawiązała już współpracę z dużym francuskim koncernem farmaceutycznym i prowadzi rozmowy z kolejnymi. Spółka liczy, że ich produkt trafi do pacjentów w ciągu dekady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia