Fala smombie wśród dzieci. Telefony powinny być zakazane w szkole? Dziś obchodzimy Dzień bez Telefonu Komórkowego

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Smartfon zmienia życie milionów polskich dzieci, a konsekwencje zdrowotne, społeczne i polityczne tej zmiany mogą być bardzo poważne. Czy telefony powinny być zakazane w szkołach? – to pytanie wraca jak bumerang. Instytut Spraw Obywatelskich alarmuje do minister edukacji Barbary Nowackiej, by wprowadzić w tej kwestii odgórny zakaz.

Spis treści

Smartfony w szkole powinny być zakazane?

15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.

ludzie z telefonami w rękach
Czy w szkołach powinien być zakaz używania smartfonów? freepik

– Smartfon uzależnia tak samo jak papierosy, alkohol czy kokaina. Lawinowo wzrasta liczba „smombie” (połączenie słów smartfon i zombie), czyli dzieci, które są uzależnione od swojego telefonu. W 2020 roku zostało opublikowane badanie „Structural and functional correlates of smartphone addiction”, które pokazało ubytek istoty szarej mózgu u osób uzależnionych od telefonów komórkowych. Zachodzące zmiany były zbieżne z zaobserwowanymi wcześniej u narkomanów. Obowiązuje zakaz wnoszenia do szkół przez dzieci papierosów, alkoholu i narkotyków. Czas na zakaz dla smartfonów – przekonuje Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Dzień ten to doskonała okazja, by zastanowić się, w jaki sposób uregulować kwestię używania przez uczniów telefonów w szkołach. W wielu państwach na świecie takie odgórne ograniczenia są już wprowadzane.

– W szkołach podstawowych i w gimnazjach we Włoszech od nowego roku szkolnego będzie obowiązywał zakaz używania w klasie telefonów komórkowych. Ograniczenia dla smartfonów wprowadziły już rządy Francji, Grecji, Portugalii, Holandii i Norwegii. UNESCO w swoim raporcie informuje, że prawie co czwarty kraj wprowadził zakaz używania smartfonów w szkołach. Zachęcamy minister edukacji Barbarę Nowacką do niezwłocznego rozpoczęcia prac legislacyjnych w zakresie higieny cyfrowej i zmian przepisów dotyczących zasad użytkowania urządzeń elektronicznych przez uczniów – zaznacza Górski.

Przypomnijmy, że na pytanie, czy MEN planuje wprowadzić w tej kwestii regulacje drogą rozporządzenia, Nowacka w kwietniu br. mówiła, że „w tej chwili powinny to regulować statuty szkół”.

Uzależnienie dzieci od telefonów. Skutki mogą być tragiczne

W kontekście rozmów o skutkach nadużywania telefonów przez dzieci pojawia się szereg zagrożeń. Mowa m.in. o demencji, krótkowzroczności czy nadwadze. Z badania „Cyfrowe dzieci śpią krócej” wynika, że uzależnienie od telefonu to także zaburzenia snu. Mówi się też o zaburzeniach psychicznych, a więc zaburzeniach uwagi, lęku, uzależnienia, otępienia i depresji.

– Istnieją twarde badania naukowe Amerykanów, które wprost wykazują korelację pomiędzy wzrostem depresji i wzrastającą liczbą samobójstw w Stanach Zjednoczonych. Mówimy przede wszystkim o ludziach młodych. Korelacja ta jest związana z technologiami cyfrowymi. Wyobraźmy sobie, że WHO mówi: „Słuchajcie, smartfona używamy tylko 1,5 godziny dziennie, a laptopa godzinę, bo to zabija wasze dzieci – zauważa Daniel Dziewit, współzałożyciel Młodzieżowego Ośrodka Terapii „Reset”, specjalizującego się w detoksie od technologii cyfrowych.

Według Instytutu Spraw Obywatelskich potrzebna jest edukacja technologiczna w szkołach m.in. w zakresie wpływu smartfonów na życie człowieka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary Polak
słusznie. ale ..... czy dzieci pozbawione na kilka godz dziennie smarfona przeżyją? Czy przeżyją ich rodzice? czy sfrustrowani młodzian lub panna nie bedą gryźć nauczycieli?

widziałem niedawno taki obrazek - gromadka 5 młodych ludzi obojga płci idą chodnikiem razem (i to jest bardzo widoczne że są razem) i każde z nich ślepi w swój smartfon.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia