#EldestDaughterSyndrome, czyli czym jest syndrom najstarszej córki. Sprawdź objawy i dowiedz się, czy dotyczy także ciebie

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Syndrom najstarszej córki to pojęcie, które bije rekordy popularności na TikToku. Pod hashtagiem #EldestDaughterSyndrome jest już ponad 24 mln wyświetleń. Czym jest syndrom najstarszej córki? Jeżeli jesteś najstarszą córką, to badanie może ci wiele wyjaśnić.

Spis treści

Co to jest syndrom najstarszej córki? #EldestDaughterSyndrome króluje na TikToku

Najstarsze siostry dają o sobie znać w Internecie. Użytkowniczki TikToka dodają hashtag #EldestDaughterSyndrome, który ostatnio bije rekordy popularności. Choć syndrom ten nie został sklasyfikowany jako oficjalny stan, kobiety na całym świecie zaczęły używać tego terminu, aby opisać emocjonalny ciężar, jaki na siebie biorą podczas dorastania i którego nigdy się nie pozbywają.

Kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami jako pośredniczki w kłótniach z rodzicami i rodzeństwem, poczuciem nierobienia wystarczająco dużo i odpowiedzialnością za szczęście innych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ujawnili nowe dowody na istnienie „syndromu najstarszej córki”. W badaniu opublikowanym w „Psychoneuroendocrinology” wyjaśniono, że pierworodne córki mają tendencję do dojrzewania wcześniej niż zwykle, co stawia je w odpowiedniej pozycji do pełnienia wymaganej roli opiekuna dla młodszego rodzeństwa.

Kompleks Kopciuszka, syndrom Piotrusia Pana i Roszpunki. Co kryją te bajkowe nazwy?

Kompleks Kopciuszka, syndrom Piotrusia Pana i Roszpunki. Co kryją te bajkowe nazwy?

Choć brzmią bajkowo i niewinnie, nazwy takiej jak Kompleks Edypa, Kasandry czy Kopciuszka, odnoszą się do zaburzeń psychicznych, które mogą utrudniać kontakty interpersonalne czy nawet uniemożliwiać b...

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak

Syndrom najstarszej córki. Dojrzałość ponad wiek i przykład dla rodzeństwa

Ze zjawiskiem syndromu najstarszej córki spotkała się też dr Rina Bajaj, psycholożka doradzająca kobietom.

– Pierworodne dzieci, zwłaszcza córki, czasami doświadczają większej presji, by dawać przykład, osiągać wyniki w nauce i przyjmować role przywódcze w swoich rodzinach – powiedziała „The Sun” dr Bajaj.

Dwóch braci i siostra w ogrodzie
Niektórzy rodzice mają tendencję do obarczania najstarszego dziecka obowiązkiem opieki nad młodszym rodzeństwem. Catherine Delahaye/Getty Images

Chodzi o to, że kolejność urodzenia może wpływać na to, jak jest się postrzeganym i traktowanym w rodzinie, a tym samym na to, jak dana osoba się zachowuje.

– Niektórzy rodzice mają tendencję do obarczania najstarszego dziecka obowiązkami opiekuńczymi, ucząc młodsze rodzeństwo i pomagając w pracach domowych – mówi dr Bajaj.

Te dodatkowe umiejętności mogą być i korzystne, jak i szkodliwe. Najstarsza córka będzie bardziej dojrzała i kompetentna, ale jest obarczona dużą odpowiedzialnością i wysokimi oczekiwaniami do spełnienia. Najczęściej prowadzi to do perfekcjonizmu.

Nie trzeba wiele, by poprawić jakość życia. 10 porad, do których warto się zastosować

Nie trzeba wiele, by poprawić jakość życia. 10 porad, do których warto się zastosować

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym stresów i wyzwań, często zapominamy o prostych sposobach, które mogą znacząco poprawić jakość naszego życia. Szukając skomplikowanych rozwiązań, nie dostrzegam...

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz

Jakie się objawy syndromu najstarszej córki?

Syndrom najstarszej córki wiąże się z emocjonalnym obciążeniem, które zwykle przyjmują najstarsze córki (oraz są do tego zachęcane) w wielu rodzinach od najmłodszych lat.

Typowe objawy syndromu najstarszej córki to m.in.:

  • Nadmierna odpowiedzialność: przejmowanie dużej ilości obowiązków w rodzinie (np. opieka nad młodszym rodzeństwem, zarządzanie obowiązkami domowymi).
  • Poświęcenie: Przedkładanie potrzeb innych nad własne i zaniedbywanie osobistych pragnień lub ambicji.
  • Cechy przywódcze: najstarsza córka często jest postrzegana jako lider lub wzór do naśladowania w rodzinie.
  • Potrzeba aprobaty: poszukiwanie potwierdzenia i aprobaty ze strony rodziców lub autorytetów.
  • Perfekcjonizm: poczucie presji spełniania wysokich standardów i oczekiwań, które zostały ustalone przez rodziców lub narzucone przez samą siebie.

– Dzieje się tak, ponieważ często są one zmuszone do priorytetowego traktowania dobrego samopoczucia i uczuć innych kosztem własnego szczęścia lub spełnienia – wyjaśnia dr Bajaj. – Z biegiem czasu, ten wzorzec zaniedbywania siebie może pozbawić najstarszą córkę poczucia tego, kim naprawdę jest i czego chce od życia.

Dr Bajaj podkreśla, że osoby, które zauważają u siebie objawy syndromu najstarszej córki, powinny ćwiczyć wyznaczanie granic i priorytetowe traktowanie siebie.

To nie zawał, tylko złamane serce. Czy serce może pękać z rozpaczy?

To nie zawał, tylko złamane serce. Czy serce może pękać z rozpaczy?

Złamane serce może przypominać zawał serca. Chociaż mówimy o tym metaforycznie, odnosząc się zwykle do zawodu miłosnego to jednak zespół złamanego serca, czyli zespół takotsubo, naprawdę może być nieb...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia