Dlaczego piłkarze mają dziury w skarpetkach? To wcale nie jest niechlujstwo. Wyjaśniamy, dlaczego niektórzy gracze robią otwory w skarpetach

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Oglądasz mecz piłki nożnej, wodzisz wzrokiem za piłką, ale rozpraszają cię... dziury w skarpetkach niektórych graczy? Nie licz na to, że zmienią je na takie bez dziur – oni mają konkretny powód. To nie jest żadna fanaberia.

Spis treści

Dlaczego piłkarze wycinają dziury w skarpetkach?

Być może rzuciło ci się w oczy podczas meczów piłki nożnej, że skarpetki niektórych piłkarzy są… niekompletne? Dziurawe skarpetki na łydkach wyglądają dziwnie, ale nie jest to spowodowane kiepską jakością materiału, z jakiego są wykonane. Skarpetki à la ser szwajcarski noszą m.in. Kyle Walker, Jude Bellingham czy Bukayo Saka. Skąd się biorą te dziury?

Wycięcie otworów w skarpetkach może pomóc uniknąć kontuzji.
Wycięcie otworów w skarpetkach może pomóc uniknąć kontuzji. ODD ANDERSEN/AFP/East News

Dziury w skarpetach piłkarzy nie są fanaberią ani chęcią zwrócenia uwagi na siebie. Te otwory mają zmniejszyć nacisk na mięśnie łydek, które często są ograniczone przez dopasowany, przylegający charakter odzieży, jakim są skarpetki.

Gracze, którzy mają rozbudowane mięśnie łydek, mogą odczuwać dyskomfort spowodowany trudnościami z efektywnym przepływem krwi i krążeniem, a także ograniczoną oddychalnością materiału. Dlatego też niektórzy z nich decydują się na rozcięcie skarpet, aby pozbyć się problemu i poprawić swoją grę. Taki trik ma przede wszystkim pomóc uniknąć skurczy i kontuzji łydki podczas meczu.

Jakie skarpety noszą piłkarze?

Skarpety piłkarzy nie są zwykłymi skarpetami. Wielu z ich wybiera skarpety z gripem, dzięki któremu mają zapewnione dodatkowe wsparcie.

– Przy prawidłowym noszeniu mogą one pomóc znacznie zmniejszyć ryzyko przemieszczania się stóp graczy w butach i zapobiec wszelkim podrażnieniom lub zużyciu spowodowanym tarciem. Dzieje się tak, ponieważ skarpety piłkarskie zapewniają uczucie „zablokowania”, co może pomóc utrzymać stopę nieruchomo w butach i pozwolić odzyskać kontrolę nad ruchami bez obawy o ześlizgnięcie się stopy – czytamy na stronie internetowej Avec Sport.

To jednak nie wszystko. Skarpety piłkarskie mają też inną funkcję.

– Na pewno w sporcie jest pożądana kompresja, czyli ucisk, który powoduje, że mięśnie tak bardzo się nie męczą. Poprawia się w ten sposób ich wydolność. Trzeba pamiętać jednak o tym, że getry, które noszą w czasie spotkań piłkarze, są robione seryjnie, a każdy z zawodników ma przecież inną budowę mięśni – powiedział dr Krzesimir Sieczych, lekarz kadry olimpijskiej, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center. – Dlatego niektórzy mogą czuć pewien dyskomfort. Wycinają sobie więc dziury w miejscach, gdzie ten ucisk jest zbyt duży. Dzięki temu getry nie uwierają ich tak bardzo. Chodzi tutaj nie tyle o uniknięcie skurczu mięśnia, co bólu wynikającego z nadmiernego ucisku, podrażnień skóry czy zapalenia mieszków włosowych – wyjaśnił lekarz. 

Jedno jest pewne: piłkarze, którzy grają mecze na najwyższym światowym poziomie, zrobią wszystko, by poprawić swój komfort gry. Jeżeli wycięcie dziur w skarpetkach ich pomoże, z pewnością to zrobią.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia