Biorą specyfik, aby złagodzić ból lub niepokój. Dla niektórych kończy się to śmiercią

Kazimierz Sikorski
Amerykańscy lekarze orzecznicy i koronerzy coraz częściej obwiniają kratom za śmierć.
Amerykańscy lekarze orzecznicy i koronerzy coraz częściej obwiniają kratom za śmierć. pixabay (zdjęcia ilustracyjne)
Amerykańscy medycy biją na alarm: powszechnie dostępny specyfik na ból może być zabójczy. Kupujący nie mają pełnej wiedzy o śmiertelnym zagrożeniu.

Keifer Geers urodził się z dziurą w przeponie. Jako dorosły przechodził wiele operacji, a mimo to uzyskał dyplom z inżynierii biomedycznej w Teksasie.

Ma łagodzić ból, a może zabić

Gdy pewnego dnia szedł z matką na lotnisko w Midland w Teksasie, potknął się, dostał ataku, a jego twarz wykrzywiła się w szoku. W szpitalu stwierdzono zgon 33-latka. Jego matka znalazła w jego walizce opakowania sproszkowanego kratomu, produktu ziołowego, który spożywał, aby złagodzić ból po operacjach.

Patricia Geers była oszołomiona, gdy sekcja zwłok wykazała, że ​​jej syn zmarł w wyniku toksycznego działania kratomu – jego poziom we krwi był dziewięciokrotnie większy, niż zdaniem ekspertów, może okazać się śmiertelny.

Przypadków jest bardzo dużo

Śmierć Keifera nie była odosobnionym przypadkiem. Z przeglądu Washington Post wynika, że ​​lekarze orzecznicy i koronerzy coraz częściej obwiniają kratom za śmierć.

Uznano, że przyczynił się on do co najmniej 4100 zgonów w 44 stanach i Waszyngtonie w latach 2020–2022. W całym kraju złożono wiele pozwów o spowodowanie śmierci z udziałem kratomu – w tym przez matkę Geersa, która pozwała sprzedawcę w Nevadzie.

Kratom jest zakazany w sześciu stanach, ale jest powszechnie dostępny w Internecie oraz w sklepach z e-papierosami i w sklepach ogólnospożywczych.

Urzędnicy zajmujący się zdrowiem publicznym wyrażają zaniepokojenie, bo na rynek trafiają produkty zawierające koncentraty kratomu o wiele silniejsze niż liście zerwane z drzew.

Niektóre produkty są z niewystarczającymi etykietami ostrzegawczymi i niepewnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Użytkownicy spożywają kratom w nadziei na złagodzenie bólu, lęku, dodanie energii lub odstawienie opioidów i innych narkotyków.

Według szacunków z 2022 r. prawie 2 miliony osób w wieku 12 lat i starszych zażywało kratom w ciągu ostatniego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia