Ta tkanka tłuszczowa spala więcej kalorii niż mięśnie. Okryto, co steruje jej działaniem. To może być przełomem w leczeniu otyłości

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tkanka tłuszczowa pomoże w walce z otyłością. Jak to możliwe? Oprócz dobrze znanego białego tłuszczu mamy w organizmach także odmianę, która spala więcej kalorii niż mięśnie. Badacze wiedzą coraz więcej o jej działaniu, a sterowanie nią może pomóc tracić kilogramy bez wysiłku. Odchudzający mechanizm można wykorzystać już teraz.

Spis treści

Czym różnią się biała i brunatna tkanka tłuszczowa?

Ludzki organizm zawiera dwa główne typy tkanki tłuszczowej: białą i brunatną. Biała tkanka tłuszczowa pełni funkcję magazynu energii oraz i narządy wewnętrzne, działając także jako termoizolacja. Ponieważ produkuje hormony i związki zapalne, jej nadmiar wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnych, takimi jak choroby na tle zapalnym czy obciążenie stawów.

Młoda kobieta leży w wannie z kawałkami lodu
Kąpiel w wodzie z lodem działa przeciwzapalnie i kojąco na bóle mięśni, poprawia humor, odmładza, ale także wspomaga spalanie kalorii moodboard/Getty Images

Z kolei brunatna tkanka tłuszczowa (BAT) odgrywa kluczową rolę w produkcji ciepła poprzez spalanie tłuszczów. Wynika to z faktu, że jej komórki zawierają duże i liczne mitochondria, które pełnią rolę centrów pozyskujących energię.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Ten rodzaj tkanki, nazywanej też brązowym tłuszczem, znajduje się głównie na karku i wzdłuż dużych naczyń krwionośnych, Najwięcej brunatnej tkanki tłuszczowej mają noworodki, co pomaga chronić je przed wychłodzeniem. Większe ilości mają też dzieci i nastolatki, a z wiekiem zawartość BAT w organizmie spada. To właśnie jej zdolności mogą być kluczem do opracowania nowych metod leczenia otyłości, a to za sprawą przełomowego odkrycia naukowcy z Danii i Niemiec, które opisano na łamach „Nature Metabolism”.

Jak aktywować brązowy tłuszcz?

Badacza z Uniwersytetu Południowej Danii i Uniwersytetu w Bonn odkryli swoisty „wyłącznik” w brunatnej tkance tłuszczowej. Ten mechanizm szybko przerywa proces wytwarzania ciepła po jego aktywacji, co do tej pory było barierą w wykorzystaniu BAT do walki z otyłością. Chodzi o to, by móc uniknąć nadmiernego uwalniania energii i zapobiec przegrzaniu organizmu. Właśnie pod tym kątem powinny być też przebadane nowe leki aktywujące brunatną tkankę tłuszczową.

Autorzy wykazali, że mechanizm zużywania energii na produkcję ciepła wyłącza białko AC3-AT. Jego zablokowanie może więc pozwolić na spalanie kalorii bez wysiłku i zrewolucjonizować podejście do leczenia otyłości.

W badaniu wykorzystano szczep myszy z wrodzonym niedoborem AC3-AT, które dzięki stałej aktywacji brunatnej tkanki tłuszczowej wydajniej spalały kalorie. Pomimo wysokotłuszczowej diety myszom pozbawionym tego białka w mniejszym stopniu zagrażała otyłość w porównaniu z grupą kontrolną. Zidentyfikowano ponadto krótszą, nieznaną wcześniej formą tego białka, a także inne wersje genów i odpowiadających im białek, które także reagują na ekspozycję na zimno.

Zanim jednak powstaną nowe rozwiązania, możemy korzystać z działania zimna na organizm np. poprzez zimne prysznice, lodowe kąpiele, krioterapię, a zimą takżei morsowanie. To sposób na wyszczuplanie ciała, ale także pobudzenie jego regeneracji.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia