Kawa w ciąży
Kawa w ciąży, choć z reguły słabsza niż zwykle, jest jednym z napojów spożywanych przez ciężarne każdego dnia. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy niewielkie ilości kofeiny zawartej w kawie, mocnej herbacie, napojach typu cola i energetycznych, nie powinny zaszkodzić dziecku. Ten bezpieczny poziom oszacowano na dawkę do 200 mg dziennie, co odpowiada mniej więcej dwóm filiżankom kawy o średniej mocy.
Czytaj także: Pijesz kawę w ciąży? Twoje dziecko może być niższe od rówieśników. Kofeina może zaburzać rozwój i hamować wzrost dziecka
Naukowcy podważają bezpieczeństwo picia kawy w ciąży
Ciekawych, a zarazem niepokojących odkryć dokonał profesor Jack James z Uniwersytetu w Reykjaviku w Islandii. Jego obiektem zainteresowań był wpływ spożycia napojów zawierających kofeinę na zdrowie ciężarnej oraz płodu. Szczególnym zainteresowaniem otoczył możliwe negatywne konsekwencje konsumpcji tej substancji psychoaktywnej na przebieg ciąży oraz zdrowie płodu. Szukał możliwych korelacji między spożyciem kofeiny a ryzykiem:
- poronienia,
- przedwczesnego porodu,
- narodzin martwego płodu,
- narodzin dziecka z niską masą urodzeniową i/lub zbyt małą masą jak na wiek ciąży,
- rozwoju ostrej białaczki dziecięcej,
- rozwoju nadwagi lub otyłości w okresie dzieciństwa.
Profesor zidentyfikował aż 1261 prac naukowych, które podejmowały ten temat na przestrzeni ostatnich 20 lat. Po wnikliwej ich analizie wyodrębnił jedynie 48 najbardziej wartościowych, których wyniki poddał szerokiej analizie. Efekty pracy opublikowano na łamach cenionego czasopisma BJM Evidence-Based Medicine (Medycyna oparta na faktach) w sierpniu 2020 roku.
Zaskakujące wyniki. Kofeina w ciąży może szkodzić bez względu na dawkę
Analiza wyodrębnionych publikacji dostarczyła bardzo intrygujących wniosków, które jednocześnie są sprzeczne z obecnym stanowiskiem m.in. Towarzystwa Ginekologicznego odnośnie bezpiecznej do spożycia dawki kofeiny w okresie ciąży.
Ponad 75 procent analizowanych publikacji wykazało, że kofeina znacząco zwiększała ryzyko negatywnych wyników ciąży. W 25 procent publikacji okazało się, że spożycie kofeiny przez przyszłą matkę wiązało się w większym ryzykiem wystąpienia poronienia, urodzenia martwego płodu, niskiej masy urodzeniowej oraz rozwojem ostrej białaczki dziecięcej. Żadna praca nie podejmowała tematu wpływu spożycia kofeiny na ryzyko nadwagi i otyłości u dziecka, lecz w kilku zaobserwowano istotne powiązania.
Profesor nie zaobserwował zależności między spożyciem kawy w ciąży oraz innych napojów zawierających kofeinę na ryzyko przedwczesnego porodu. Jednocześnie podkreśla, że istnienie związek między pozostałymi negatywnymi konsekwencjami i sugerując konieczność zmiany obecnych zaleceń.
Jak podkreśla na otrzymane wyniki, mogły mieć wpływ również inne czynniki, takie jak palenie papierosów przez kobiety ciężarne uczestniczące w badaniach. Wyniki mogły zostać zakłócone również z powodu występowania u kobiety typowych objawów ciąży, jak nudności i wymioty, które mogły zmobilizować do zmiany sposobu żywienia i ilości spożytej kofeiny w ciągu dnia.
Profesor sugeruje, aby kobiety starające się o maluszka oraz będące w ciąży rozważyły rezygnację z konsumpcji kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych i coli, na czas ciąży oraz etap starania się o potomstwo.
Źródło:
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200824203250.htm