Wyciek danych medycznych z ALAB Laboratoria. Można sprawdzić, czy adres e-mail jest zagrożony

Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Na rządowych stronach internetowych można sprawdzić, czy nasz adres e-mail jest zagrożony wyciekiem danych, do jakiego doszło w ostatnich dniach z firmy diagnostycznej ALAB Laboratoria. Wystarczy zalogować się za pomocą usługi mObywatel. Firma wydała też oświadczenie ws. ataku na jej serwery.
Można sprawdzić, czy adres e-mail jest zagrożony po ataku hakerskim na firmę ALAB Laboratoria.
Można sprawdzić, czy adres e-mail jest zagrożony po ataku hakerskim na firmę ALAB Laboratoria. Pixabay

Sprawdź, czy twoje dane są bezpieczne

Serwis bezpiecznedane.gov.pl uruchomiły razem Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki oraz zespół CERT przy Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Można na nim sprawdzić, czy adres e-mail którego używamy, może być zagrożony przez atak hakerski, do jakiego doszło w sieci laboratoriów ALAB.

Wystarczy zalogować się na stronie www za pomocą usługi mObywatel i wpisać w podanym miejscu adres e-mail. System sprawdzi, czy jest on zagrożony.

Wyciek danych medycznych ALAB Laboratoria

W poniedziałek portal Zaufana Trzecia Strona poinformował, że w internecie opublikowane zostały wyniki badań medycznych dziesiątek tysięcy Polaków, które wykonywała firma ALAB Laboratoria.

Był to efekt ataku ransomware grupy hakerskiej RA World, która upubliczniła dane medyczne oraz rejestr umów firmy, gdyż ta nie zapłaciła okupu.

Hakerzy grożą, że jeśli nie zostaną spełnione ich żądania do końca roku, to upublicznią wszystkie dane, które udało im się wykraść, a których ma być ponad 250 GB.

Komunikat firmy ALAB Laboratoria

Firma ALAB Laboratoria długo milczała na temat wycieku jej danych, nie odpisała także na pytania portalu i.pl w tej sprawie. Wreszcie w poniedziałek późnym popołudniem na jej stronie internetowej opublikowane zostało oświadczenie dotyczące ataku.

Potwierdzono w nim, że 19 listopada doszło do próby ataku na serwery firmy i że osoby trzecie mogły uzyskać znajdujące się tam dane. Podkreślono, że zostały wdrożone odpowiednie procedury oraz powiadomiono służby zajmujące się takimi zdarzeniami.

ALAB zaproponował także swoim użytkownikom sposoby ustrzeżenia się przed możliwymi skutkami wycieku danych. Rekomendowano założenie konta w systemie informacji kredytowej, zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z internetu i podawaniu jakichkolwiek danych czy też zastrzeżenie swojego numeru PESEL.

Wyciek danych medycznych. Możliwe skutki

W rozmowie z portalem i.pl ekspert z Krajowego Instytutu Cyberbezpieczeństwa Piotr Kukla przestrzegł, że taki wyciek danych może być groźny, a przestępcy mogą użyć wykradzionej informacji na różne sposoby.

– Mówimy nie tylko o kradzieży tożsamości, próbie włamania się na pocztę lub konto (w kontekście kradzieży finansowej), ale również o fałszowaniu recept i wyłudzaniu leków, podszywając się pod kogoś innego, a to już może być bardzo niebezpieczne w kontekście zdrowia i życia. Dane, które wyciekły, czyli wyniki badań, mogą być i zapewne będą również wykorzystane do ataków socjotechnicznych, tzn. wyłudzania pieniędzy lub innych danych. Przestępcy będą wykorzystywać fakt, że znają już nasze problemy ze zdrowiem, więc zyskają możliwość zaczepienia tematu rozmowy – mówił specjalista.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Ted

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JaA
To niech Alab teraz spłaca kredyty jak na kogoś wezmą
B
Babka
To jest właśnie ta cyfryzacja - wszystko w "chmurze", zdalnie, zbliżeniowo... A potem wychodzi szydło z worka. Nie dajmy sobie odebrać gotówki i innych wolności w zamian na pozorną wygodę. To się dobrze nie skończy.
H
Hans von Schwinke
Polacy jak zwykle IDIOCI- Mam podac wlasny e-mail

aby zostal wlaczony do "zagrozonych"?!

polskie IT to GNUJ!
A
Adolf von Kwak
Pewnie wina Tuska ?!? Znów rudy na plecach wyniósł 🤣🤣🤣
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia