Uwaga! GIS ostrzega przed groźnymi związkami chemicznymi w naczyniach

Monika Piorun
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące naczyń bambusowych, w których zidentyfikowano m.in. nadmiar formaldehydu.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące naczyń bambusowych, w których zidentyfikowano m.in. nadmiar formaldehydu. GIS
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobów mających kontakt z żywnością. W bambusowych naczyniach dostępnych w jednej z sieci handlowych zidentyfikowano podwyższony poziom m.in. formaldehydu, który może mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm.

Badania, na które powołuje się GIS, zostały przeprowadzone w Niemczech. Wykazały, że w testowanych naczyniach potwierdzono podwyższony poziom formaldehydu oraz melaminy. Służby sanitarne ostrzegają, że nie należy z nich spożywać jedzenia. Nie powinno się także przechowywać żywności w takich produktach. O jakie towary chodzi?

Szczegóły dotyczące produktów, przed którymi ostrzega GIS

Talerzyk bambusowy (25 cm)

  • Nr artykułu: 19344003431000000150
  • Nr artykułu: 18128003431000000150

Miseczka bambusowa (14 cm)

  • Nr artykułu: 80336003431000000125
  • Nr artykułu: 76469003431000000125

Kubek (13 cm)

  • Nr artykułu: 98010003431000000125
  • Nr artykułu: 98033003431000000125

Sieć handlowa, w której można zakupić powyższe naczynia, zdecydowała się na wycofanie ich z obrotu. Działania te są nadzorowane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zalecenia dla konsumentów:
Nie należy używać naczyń wskazanych w komunikacie do spożywania lub przechowywania żywności.

Jaki wpływ na zdrowie ma formaldehyd?

Jednym ze związków chemicznych, przed nadmiarem których ostrzega GIS jest formaldehyd. W przemyśle chemicznym stosuje się go bardzo często. Jeśli jego poziom zostaje przekroczony, może mieć szkodliwy wpływ m.in. na skórę i układ oddechowy. Zalicza się go również do 3. kategorii rakotwórczości, co oznacza, że może mieć działanie rakotwórcze na ludzki organizm.

Wyniki badań epidemiologicznych potwierdzają, że w przypadku osób zawodowo narażonych na działanie formaldehydu, może on przyczyniać się do raka nosogardła, a także białaczki.

Formaldehyd w zbyt wysokim stężeniu może mieć także negatywny wpływ na wątrobę, układ rozrodczy, układ nerwowy i system immunologiczny. Działa drażniąco na błony śluzowe oczu, może również przyczyniać się m.in. do astmy oraz obniżenia przepływu powietrza w płucach u dzieci.

Niedawno problem z niebezpiecznymi substancjami toksycznymi pojawił się w Borkowicach.

Zobacz również

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek
To taka tajemnica, gdy chodzi o ludzkie zdrowie???
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia