Te choroby mogą powrócić, gdy przestaniemy się szczepić! Sprawdź, czym może grozić niekorzystanie ze szczepień ochronnych
Różyczka
Różyczkę, zwaną także odrą niemiecką, wywołuje wirus różyczki (Rubivirus) rozprzestrzeniający się drogą kropelkową, a więc przenoszący się bezpośrednio z człowieka na człowieka. Wirus wywołuje specyficzny objaw jakim jest wysypka grudkowo-plamista o różowym kolorze (stąd nazwa choroby) oraz powiększenie węzłów chłonnych. Inne objawy różyczki to ból gardła, gorączka i ogólne osłabienie. Wysypka jest krótkotrwała i trwa ok. 3 dni, początkowo pojawia się na głowie, następnie obejmuje tułów i kończyny.
U dzieci choroba zwykle ma łagodny, a nawet bezoobjawowy przebieg. Groźna jest natomiast dla dorosłych i kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia powikłań takich jak obrzęk jąder, zapalenie nerwów oraz zapalenie mózgu. Różyczka w ciąży może wywołać poronienie lub doprowadzić do uszkodzenia płodu. Jest ona szczególnie niebezpieczna w I trymestrze ciąży, ponieważ wewnątrzmaciczne zakażenie płodu może skutkować wystąpieniem zespołu różyczki wrodzonej u dziecka, który charakteryzują objawy takie jak głuchota, zaćma, a także wady serca i mózgu.
Szczepienie przeciw różyczce: W Polsce na różyczkę stosowana jest szczepionka MMR zawierająca również szczepy wirusów odry i świnki. Szczepionkę podaje się w 13-15 miesiącu życia dziecka oraz w wieku 6 lat.