Te choroby mogą powrócić, gdy przestaniemy się szczepić! Sprawdź, czym może grozić niekorzystanie ze szczepień ochronnych
Pneumokoki
Zakażenie pneumokokowe wywołuje dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae, pneumococcus). Bakteria powoduje wystąpienie zapalenia płuc, ale też prowadzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wsierdzia, osierdzia i otrzewnej oraz sepsy. Pneumokoki są również najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które jest bardzo powszechne u dzieci. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, bakteria wnika do organizmu poprzez błony śluzowe górnych dróg oddechowych, a więc gardło i nos. W łatwy sposób z gardła przenosi się do ucha prowadząc do zapalenia ucha środkowego. Jeśli zostanie zainhalowana do płuc powoduje rozwój zapalenia płuc, ale najbardziej niebezpieczna jest w przypadku pneumokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ponieważ w przypadku 18% dzieci do 2. roku życia zachorowanie kończy się zgonem. Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych pojawiają się nagle, a należą do nich gorączka, wymioty, nadwrażliwość na światło i dotyk, sztywność karku oraz omdlenia. Zapaleniu często towarzyszy sepsa.
Szczepienie na pneumokoki: Szczepionka na pneumokoki w roku 2017 trafiła na listę szczepień obowiązkowych i darmowych dla wszystkich dzieci, wcześniej szczepieniem objęte były tylko wcześniaki urodzone przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, a także dzieci do 5. roku życia, chorujące na przewlekłe choroby serca, astmę czy cukrzycę. Szczepionkę PCV zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych podaje się w 2, 4 i między 13 a 15 miesiącem życia dziecka.