Te choroby mogą powrócić, gdy przestaniemy się szczepić! Sprawdź, czym może grozić niekorzystanie ze szczepień ochronnych
Świnka
Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych wywoływane przez paramyksowirusa. Do zakażenia wirusem świnki dochodzi drogą kropelkową, a więc w bliskim kontakcie z osobą chorą. Inkubacja wirusa w organizmie jest bardzo długa i wynosi aż 14-24 dni, natomiast chory może zarażać już na 7 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów świnki. Jak większość infekcji wirusowych świnka objawia się wystąpieniem gorączki, utratą apetytu, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest obrzęk ślinianek przyusznych z towarzyszącym silnym bólem w ich okolicy. Ból i obrzmienie utrudniają też swobodne otwieranie ust, gryzienie i przełykanie pokarmów.
Częstym powikłaniem świnki jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które występuje 2-3 tygodnie od zachorowania. Wirus świnki jest szczególnie niebezpieczny dla chłopców powyżej 12. roku życia, ponieważ może prowadzić do wystąpienia takich powikłań jak zapalenie jąder, skutkujące nawet zaburzeniami płodności w przyszłości. Świnka jest też dużo groźniejsza dla osób dorosłych, u których częściej pojawiają się powikłania po chorobie takie jak wyżej wymienione, a także zapalenie trzustki, tarczycy, stawów, nerek czy jajników. Świnka w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, może prowadzić do poronienia.
Szczepienie przeciw śwince: Obecnie stosowana jest szczepionka MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Szczepienie należy do obowiązkowych i według kalendarza szczepień ochronnych należy je przeprowadzić w 13-15 miesiącu życia dziecka oraz jako dawkę przypominającą w wieku 6 lat.