W Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje program opieki nad rodzinami wysokiego dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. W piątek 8 lipca 2022 r. „Fakty” TVN poinformowały jednak, że Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.
W odpowiedzi w niedzielę Ministerstwo Zdrowia na Twitterze napisało, że „kategorycznie” dementuje „powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi”. „Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie” – zaznaczono.
Także w niedzielę do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. „Kolejna fala fake newsów przetacza się przez TT. Program profilaktyczny w schorzeniach onkologicznych piersi został na początku czerwca przedłużony do końca sierpnia w obecnej formule. Planujemy, że od września program będzie finansowany ze środków NFZ” – poinformował szef MZ na Twitterze.
„Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe” realizowany jest w ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO). Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.
Źródło: PAP
Źródło: