Profilaktyka nowotworów piersi będzie utrzymana. Od września finansować ją będzie NFZ – zapowiada Ministerstwo Zdrowia, dementując fake news

PAP
Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Najważniejszym badaniem profilaktycznym, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju, jest mammografia.
Najważniejszym badaniem profilaktycznym, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju, jest mammografia. leaf/123RF
W Polsce kobiety zagrożone dziedzicznymi nowotworami złośliwymi mogą korzystać ze specjalnego programu profilaktycznego. Nie będzie on likwidowany, jak błędnie podały niektóre źródła. W rzeczywistości planowany jest jego rozwój. „Program profilaktyczny w schorzeniach onkologicznych piersi został na początku czerwca przedłużony do końca sierpnia w obecnej formule. Planujemy, że od września br. program będzie finansowany ze środków NFZ” – poinformował w niedzielę Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje program opieki nad rodzinami wysokiego dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. W piątek 8 lipca 2022 r. „Fakty” TVN poinformowały jednak, że Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

W odpowiedzi w niedzielę Ministerstwo Zdrowia na Twitterze napisało, że „kategorycznie” dementuje „powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi”. „Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie” – zaznaczono.

Także w niedzielę do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. „Kolejna fala fake newsów przetacza się przez TT. Program profilaktyczny w schorzeniach onkologicznych piersi został na początku czerwca przedłużony do końca sierpnia w obecnej formule. Planujemy, że od września program będzie finansowany ze środków NFZ” – poinformował szef MZ na Twitterze.

„Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe” realizowany jest w ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO). Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.

Źródło: PAP

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia