Profilaktyka nowotworów piersi będzie utrzymana. Od września finansować ją będzie NFZ – zapowiada Ministerstwo Zdrowia, dementując fake news

PAP
Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Najważniejszym badaniem profilaktycznym, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju, jest mammografia.
Najważniejszym badaniem profilaktycznym, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju, jest mammografia. leaf/123RF
W Polsce kobiety zagrożone dziedzicznymi nowotworami złośliwymi mogą korzystać ze specjalnego programu profilaktycznego. Nie będzie on likwidowany, jak błędnie podały niektóre źródła. W rzeczywistości planowany jest jego rozwój. „Program profilaktyczny w schorzeniach onkologicznych piersi został na początku czerwca przedłużony do końca sierpnia w obecnej formule. Planujemy, że od września br. program będzie finansowany ze środków NFZ” – poinformował w niedzielę Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W Polsce od kilkunastu lat funkcjonuje program opieki nad rodzinami wysokiego dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. W piątek 8 lipca 2022 r. „Fakty” TVN poinformowały jednak, że Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

W odpowiedzi w niedzielę Ministerstwo Zdrowia na Twitterze napisało, że „kategorycznie” dementuje „powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi”. „Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie” – zaznaczono.

Także w niedzielę do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. „Kolejna fala fake newsów przetacza się przez TT. Program profilaktyczny w schorzeniach onkologicznych piersi został na początku czerwca przedłużony do końca sierpnia w obecnej formule. Planujemy, że od września program będzie finansowany ze środków NFZ” – poinformował szef MZ na Twitterze.

„Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe” realizowany jest w ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO). Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.

Źródło: PAP

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia