Spis treści
Kim jest psychoonkolog?
Psychoonkolog dostarcza wsparcia pacjentom na różnych etapach choroby nowotworowej – od diagnozy, przez okres leczenia, aż do momentu wyzdrowienia lub potencjalnej wznowy. Pomaga chorym i ich bliskim radzić sobie z lękiem, depresją oraz stresem związanym z chorobą.
W nowoczesnym podejściu do leczenia chorób nowotworowych coraz częściej zwraca się uwagę na holistyczne podejście do pacjenta, które obejmuje zarówno aspekty medyczne, jak i psychologiczne. Wsparcie psychologiczne jest nieodzownym elementem tego podejścia, ponieważ pomaga nie tylko w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, ale także w budowaniu siły wewnętrznej potrzebnej do pokonywania kolejnych etapów leczenia.
– Pamiętajmy, że pomoc psychologiczna jest równie ważna także dla opiekunów osób chorych na nowotwory, których rola jest bardzo wymagająca. Opieka nad chorym to ogromne psychiczne i fizyczne obciążenie, dlatego warto wspomóc się rozmową ze specjalistą – podkreśla Anna Zachara-Widła, menadżerka ds. programów pomocowych w Onkofundacji Alivia.
Obecnie potrzeby w obszarze zdrowia psychicznego w Polsce są bardzo duże. Niestety dostęp do bezpłatnych wizyt jest ograniczony, co zniechęca pacjentów, którym pomoc jest potrzebna tu i teraz. Aktualnie kolejka do psychologa w ramach świadczeń NFZ w województwie mazowieckim wynosi aż 174 dni. Ponadto, żeby umówić wizytę w publicznej poradni psychologicznej, konieczne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry.
Jak skorzystać z darmowego programu?
Onkofundacja Alivia wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów onkologicznych. Od 6 sierpnia 2024 aż do końca 2025 roku dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego mieszkańcy będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji psychoonkologa w Onkofundacji. Darmowe konsultacje dostępne będą zarówno w formie spotkań online, jak i tradycyjnych wizyt stacjonarnych. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zalogować się na portalu.
– Jako psychoonkolog widzę, jak ważne jest zapewnienie pacjentom i ich bliskim wsparcia emocjonalnego i psychoedukacyjnego, które pozwala im odnaleźć siłę w zmaganiach z chorobą. Nasze konsultacje pomagają im nie tylko zrozumieć własne emocje, ale także odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Podczas takiej porady staramy się wyposażyć chorego lub opiekuna w narzędzia i techniki, które pomogą oswoić nową „onkologiczną” rzeczywistość i pozytywnie wpłyną na ich codzienne funkcjonowanie. Leczenie onkologiczne to długotrwały proces, który bardzo mocno odbija się na psychice chorego i całej jego rodziny, a jego skutki pacjenci odczuwają jeszcze wiele lat po zakończeniu terapii. Regularne spotkania mogą znacząco poprawić kondycję chorego i jego otoczenia – podkreśla psychoonkolożka Onkofundacji Alivia, Aleksandra Dryzner.
Gorszy dostęp do leków na raka. Dotyczy tych nowotworów
Dostęp do terapii onkologicznych w 2024 roku się nie poprawia. W Polsce decyzje refundacyjne przebiegają wolniej niż zmiany w europejskich wytycznych leczenia nowotworów. Fakt ten potwierdza lipcowa l...