Nowy, obowiązkowy przedmiot w szkołach. Edukacja zdrowotna ma być „oparta na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach”

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem szkolnym bez względu na opinie jednej czy drugiej organizacji – powiedziała we wtorek szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Podkreśliła, że każde dziecko powinno dostawać ten sam zakres informacji „opartych na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach”.

Spis treści

Nowy, obowiązkowy przedmiot w szkołach od 2025 r.

31 października do opiniowania trafiły dwa projekty nowelizacji rozporządzeń przygotowane przez resort edukacji, m.in. w sprawie przedmiotu edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ). Ma wejść do szkół 1 września 2025 r.

Nauczycielka prowadzi lekcję w klasie
Jak wskazała Nowacka edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, tylko obejmie znacznie szerzej profilaktykę zdrowotną. gpointstudio/freepik.com

Ministra edukacji Barbara Nowacka była pytana w TVN24 o stanowisko organizacji Ordo Iuris, która przekonuje, że skutkiem wprowadzenia nowego przedmiotu będzie edukacja seksualna.

Nowacka wyjaśniła, że edukacja zdrowotna to m.in. wsparcie zdrowia psychicznego, kwestie dotyczące diety, czy ruchu. Zaznaczyła, że program jest tworzony wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Sportu.

– Bardzo mi przykro, ale nie obchodzi mnie, co boli Ordo Iuris. Obchodzi mnie, żeby dziecko, które chodzi do szkoły dostawało kompleksową wiedzę o swoim zdrowiu – stwierdziła ministra.

Dziecko w kryzysie psychicznym. Tam znajdziesz potrzebną pomoc

Dziecko w kryzysie psychicznym. Tam znajdziesz potrzebną pomoc

Liczba nastolatków wymagających pomocy psychologicznej wzrosła w ostatnich czasach aż dwukrotnie. Wraz z rodzicami znajdą ją w ośrodkach opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młod...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

– W takim kryzysie zdrowia psychicznego jesteśmy, że ja nie wiem, jak trzeba być bezwzględnym człowiekiem, żeby podburzać, żeby dziecko nie uczestniczyło w procesie edukacyjnym, który mu da podstawową odporność również na kryzysy psychiczne, który pokaże mu, jak zdrowo się odżywiać, jak stosować profilaktykę w swoim codziennym życiu, jak się badać, jak dbać o każde swoje zdrowie, zdrowie – psychiczne, fizyczne, seksualne – podkreśliła szefowa MEN.

Wskazała, że nowy przedmiot zastąpi wychowanie do życia w rodzinie, tylko obejmie znacznie szerzej profilaktykę zdrowotną.

–Będzie to przedmiot obowiązkowy bez względu na to, co jedna czy druga organizacja będą uważały – zapowiedziała Nowacka.

Jak dodała, szkoła jest po to, żeby: „każde dziecko dostawało ten sam zakres informacji opartych na wiedzy, a nie na przesądach, zabobonach i uprzedzeniach jednej czy drugiej organizacji lub sekty”.

Co źle wpływa na zdrowie psychiczne Polaków? Sondaż mówi wszystko

Co źle wpływa na zdrowie psychiczne Polaków? Sondaż mówi wszystko

Stres, inflacja, uzależnienia i problemy z dostępnością do lekarzy specjalistów – to niektóre czynniki, które mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Polaków. Tak wynika z badania przeprowadzonego ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia