Spis treści
Legionella w Hiszpanii. Nie żyje jedna osoba
Ognisko Legionelli w Hiszpanii jest zlokalizowane na zachodzie kraju, we wspólnocie autonomicznej Estremadury. W Szpitalu im. Św. Piotra z Alkantary w Cáceres zmarł 85-letni mieszkaniec tego miasta. Do wtorku (29.08.2023) do szpitala trafiło sześć osób, u których potwierdzono zakażenie Legionellą. Pacjentami są osoby w wieku od 65 do 85 lat. To pięciu mężczyzn i jedna kobieta.
– Dwie z nich znajdują się na oddziale intensywnej terapii – podała dyrekcja szpitala w Cáceres.
Bakterie Legionella pneumophila zostały wykryte przez miejskie służby sanitarne w ośmiu publicznych kranach w Cáceres jeszcze zanim doszło do powstania ogniska zakażeń, o czym poinformowała hiszpańska agencja Europa Press. Agencja przypomniała też, że z powodu Legionelli w hiszpańskim mieście latem 2022 roku zmarło pięć osób, a źródłem zakażeń miała być woda z kranu w jednym z parków.
Przypadki Legionelli w Niemczech. Eksperci kometują
W Niemczech odnotowano 90 przypadków zakażenia Legionellą (dane z połowy sierpnia 2023 r.). Podobna liczba zachorowań wywołana tą bakterią miała miejsce w lipcu 2021 roku. Od 2018 roku nie notowano więcej niż 50 przypadków tygodniowo, nawet latem. Jak wynika z informacji podanych przez Instytut Roberta Kocha (RKI), w tym roku nie ma wyraźnych ognisk Legionelli, a zgłoszenia pochodzą z całych Niemiec.
– Okres letni to czas legionelli – dotyczy to również roku 2023. Wzrost liczby przypadków w lecie wynika ze zwiększonej aktywności podróżniczej Niemców w miesiącach wakacyjnych, pogoda również odgrywa w tym roku rolę – podaje portal Deutsche Apotheker Zeitung Online (DAZ.online).
Z raportu Instytutu Roberta Kocha wynika, że na wzrost chorób zakaźnych wpływają postępujące zmiany klimatyczne – rosnące temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe, wpływ promieniowania UV, jakość powietrza. Wraz z nimi będzie wzrastać liczba przypadków takich chorób zakaźnych, jak np. kleszczowe zapalenie mózgu, legionelloza czy gorączka Zachodniego Nilu.