Leczą, ale mogą też zabić. Łagodzą wiele dolegliwości, ale źle zastosowane spowodują śmierć. Oto najbardziej trujące rośliny lecznicze
Pokrzyk wilcza jagoda
Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna) to krzew dorastający do 1,5 metra wysokości. Ma charakterystyczne ciemnofioletowe błyszczące jagody, które mają zwodniczy słodki smak. Łatwo mogą być więc uznane szczególnie przez dzieci za smaczne i jadalne. W ziołolecznictwie wykorzystywane są liście pokrzyku, które zawierają alkaloidy (głównie hioscyjamina, atropina, niewielka ilość skopolaminy), flawonoidy, kwercetynę, kemferol, garbniki, kwasy organiczne. Preparaty z pokrzyku rozluźniają mięśnie gładkie, uspokajają, ułatwiają zasypianie, wspomagają trawienie, rozszerzają źrenicę oka. Stosuje się je w leczenia kaszlu, kolki nerkowej i żółciowej, astmy i schorzeń żołądkowo-jelitowych. Krople zawierające atropinę w okulistyce służą do rozszerzania źrenic do badania dna oka.
Cała roślina jest silnie trująca. W dawkach wyższych od terapeutycznych działa porażająco na obwodowy układ nerwowy. Objawami zatrucia jest początkowo pobudzenie psychoruchowe, potem przechodzące w zmęczenie, zaczerwienienie skóry, tachykardia, przyspieszenie oddechu, niepokój, dezorientacja, halucynacje, zaburzenia mowy, w końcu utrata przytomności. W skrajnych przypadkach może dojść do śmierci na skutek zatrzymania funkcji oddechowych podczas śpiączki. Za dawkę śmiertelną przyjmuje się spożycie 10–20 owoców wilczej jagody przez osobę dorosłą i zaledwie 3–4 przez dziecko.