Koronawirus: 1324 produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności w kraju

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Do produktów zagrożonych brakiem dostępności zaliczane są m.in. strzykawki i leki o działaniu przeciwwirusowym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym
Do produktów zagrożonych brakiem dostępności zaliczane są m.in. strzykawki i leki o działaniu przeciwwirusowym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym pixabay
5 marca 2020 r. Minister Zdrowia wydał obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczpospolitej. Dokument obowiązuje od piątku 6 marca 2020 roku.

Obwieszczenie z dnia 6 marca 2020 roku to drugi dokument tego typu wydany przez Ministra Zdrowia od momentu rozprzestrzenienia się koronawirusa. Obecne obwieszczenie było poprzedzone obwieszczeniem z dnia 13 lutego 2020 roku, a te z dnia 11 grudnia 2019 (przed rozprzestrzenieniem się wirusa).

Decyzję o poszerzeniu listy podjęto w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie.

Sprawdź: Aktualny raport epidemii koronawirusa

Koronawirus: lista produktów zagrożonych dostępnością w Polsce

Wykaz preparatów i środków medycznych z dnia 13 lutego, których zgodnie z obowiązującym prawem nie można wywozić poza teren Polski, obejmował 384 pozycje. Obecny został rozszerzony, do aż 1324 punktów! Na nowej liście znalazły się m.in.

 • termometry,
 • strzykawki jednorazowe,
 • igły jednorazowe,
 • rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
 • czepki chirurgiczne,
 • fartuchy ochronne,
 • ochraniacze na buty,
 • przyrządy do pobierania krwi,
 • leki przeciwwirusowe,
 • leki przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwzapalne,
 • leki przeciwgorączkowe.

Sprawdź, jak uchronić się przed koronawirusem!

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Obwieszczenie obowiązuje od piątku, 6 marca 2020 roku. Oznacza to, że nie wolno wywozić z kraju leków i produktów leczniczych, które zostały uwzględnione na liście, ani handlować nimi z podmiotami prowadzącymi działalność zagraniczną.

Z mitami na temat koronawirusa rozprawia się lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia