Spis treści
NFZ opublikował wykaz szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej
Placówki zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) mają zapewniać kompleksową opiekę onkologiczną: diagnostykę, leczenie i monitorowanie.
Podmioty w KSO na odpowiednim poziomie będą mogły wziąć udział w konkursie Ministerstwa Zdrowia na finansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Sprawdź też: Dostęp do leków na raka nie polepsza się
Czytaj również: Do tego lekarza już bez skierowania. Nowe zasady w świadczeniach na NFZ
Pierwszy z konkursów ma dotyczyć onkologii. Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk powiedziała PAP, że będzie to konkurs dla wysokospecjalistycznych szpitali onkologicznych, a także dla szpitali powiatowych. Podkreśliła, że we wszystkich konkursach możliwe będzie finansowanie przebudowy, budowy, rozbudowy podmiotów leczniczych, doposażenie, zakup sprzętu medycznego. „Katalog jest bardzo szeroki” – zaznaczyła.
Czym jest Krajowa Sieć Onkologiczna?
Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną. Poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Założenie jest takie, że pacjent niezależnie od miejsca zamieszkania będzie mógł liczyć na opiekę na takim samym poziomie.
Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze – na poziomie podstawowym.
KSO to specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (SOLO): I poziomu, II poziomu, III poziomu i ośrodki kooperacyjne. SOLO jest szpitalem, w którym dostępne jest m.in. leczenie zabiegowe chirurgiczne, radioterapia onkologiczna, chemioterapia. Natomiast ośrodek kooperacyjny udziela świadczeń ambulatoryjnych (aos).
Wykaz placówek w KSO znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia i obowiązuje od 26 lipca 2024 r. do 26 lipca 2026 r.
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: