Jaki ekspres do kawy? Przelewowy, ciśnieniowy, na kapsułki, french press czy kawiarka? Jak parzenie kawy wpływa na jej zalety zdrowotne?
Kawa cold brew
Modna kawa cold brew to napój przygotowany z grubo mielonych ziaren i wody o temperaturze pokojowej (ew. schłodzonej – w lodówce). Nie jest to więc kawa parzona, a tym bardziej mrożona, czyli zwykły napar z kostkami lodu. Roztwór można później przecedzić przez filtr, ten papierowy sprawi jednak, że napój straci część dobroczynnych związków.
Ponieważ cold brew przygotowuje się najczęściej z ziaren średnio palnych, oznacza to większe stężenie korzystnego kwasu chlorogenowego i kofeiny zarówno w surowcu, jak i w naparze. Taką kawę można więc pić w większych porcjach, ponieważ zawartość kofeiny wynosi ok. 43 mg w 100 ml.
W tak sporządzonym napoju znajdują się też związki z grupy polisacharydów, które mogą wspomagać aktywność makrofagów, czyli białych krwinek, w obrębie jelitowego układu odpornościowego.
Kawa przyrządzona bez podgrzewania jest dość przejrzysta i pozbawiona goryczy, pojawiają się z niej nuty owocowe i te określane jako „jasne”.
Wbrew potocznym przekonaniom kawa cold brew nie jest mniej kwasowa niż ta parzona. Jak ocenili naukowcy z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii, mają one podobny współczynnik pH, choć kawa „na zimno” może być mniej kwaśna w smaku.
Badacze co odkryli również, że gotowy napój można uzyskać w ciągu 6-7 godzin zamiast w zalecanym ogólnie czasie 10-24 godzin.